Vzdelávame sa vzájomne

Blížia sa komunálne voľby a my sme sa stretli na workshope o vedení kampane. Pre mnohé samosprávy je to zlomový čas. Priestor pre zmenu. Naši členovia často dlhodobo kritizujú spôsob hospodárenia, správy vecí verejných či prístup vedenia obcí a miest k svojim občanom. Najlepší spôsob je zapojiť sa a ukázať, že sa to dá aj inak, lepšie, efektívnejšie či spravodlivejšie.

Nezriedka sa stretávame s arogantným prístupom starostov voči tým, ktorí poukazujú na ich spôsob vedenia obce. Aktívni občania sú vystavení znevažovaniu zo strany vedenia už len preto, že sa zaujímajú o prebiehajúce procesy, obstarávania či prerozdeľovanie prostriedkov z rozpočtov obcí. Pri konkrétnych problémoch sa stretávajú s nepochopením prokuratúry a dosiahnuť zmenu v priebehu volebného obdobia je bez spolupráce zastupiteľstva nemožné. Avšak i pri zastupiteľstve, ktoré je funkčné je to ťažké a mnohokrát sa aj schválené uznesenia minú účinkom. Preto sme sa stretli, aby sme si vzájomne pomohli a poradili si, ako urobiť efektívnu kampaň a osloviť dostatok voličov, ktorí jediní môžu skutočne zmeniť veci v prospech väčšiny a zabezpečiť rozvoj obce. Je však náročné presvedčiť ľudí, že je potrebné sa o slobodu aspoň uchádzať. Že odovzdať ju do rúk tým, ktorí sľubujú, že za nás všetko vyriešia je ilúzia a čakanie na zázrak, ktorý nepríde. Lebo zázraky sa objavujú nečakane.

Workshop na tému komunálnej kampane sa konal v Banskej Bystrici. Za oknami sa celkom príznačne konala kortešačka a my sme začali legislatívnymi podmienkami volieb a kampaní. Na všetky otázky odpovedal skvelo pripravený Vlado Sloboda, poslanec NR SR.

Po obede sme sa samostatne i spoločne zamysleli nad sloganmi a heslami jednotlivých účastníkov a prebrali takmer všetky formy kampaní. Najviac času sme venovali kontaktným kampaniam. Ivan Rončák, člen správnej rady, má osobné skúsenosti s kampaňou od dverí k dverám a ochotne sa s nami o ne podelil. Pre ZOMOS je najpodstatnejšie stretávanie sa s ľuďmi. Tí najlepšie vedia, čo potrebujú a čo je dôležité.  Našou hlavnou myšlienkou je, aby mohli aj občania následne vidieť spôsob realizácie vecí verejných a všetko bolo transparentné a bez korupcie a klientelizmu.

Veríme, že naši členovia a sympatizanti využijú všetky možnosti a presvedčia obyvateľov svojich obcí a tom, že sú kompetentní a pripravení dať im zo seba to najlepšie a vo voľbách uspejú.

Ako vždy, našli sme si čas aj na neformálnu debatu 🙂

-mv-

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *