Predstavili sme knižku „Zorientuj sa v samospráve“

Dňa 5.septembra 2020 sa v príjemnom prostredí  zariadenia Oáza sv. Filipa Lúčky  uskutočnil seminár „Zorientuj sa v samospráve“.  Seminár bol vyvrcholením dlhodobého projektu, v rámci ktorého bola vydaná i kniha s rovnomenným názvom.  Účastníci seminára mali jedinečnú možnosť  vypočuť si prednášky priamo od spoluautorov knihy a najmä klásť otázky k témam, ktoré im neboli celkom jasné, či sa týkali veľmi špecifických konkrétnych situácií v ich obciach.

 

Ranné slnko privítalo nielen práve došlých účastníkov, ale i tých, ktorí sa v predchádzajúci deň zúčastnili odovzdávania cien ZOMOS v Ružomberku a mali pred sebou ďalší náročný deň. Krásu skorej jesene nebolo možné ignorovať a aj vzhľadom k epidemiologickej situácii sa seminár uskutočnil vonku, s výhľadom na hory a so zvukovou kulisou oviec.

Prvým prednášajúcim bol Mgr. Vladimír Pirošík, advokát špecializujúci sa na samosprávy a jeho témy Delenie právomocí v obci, Majetok obce či Rozpočet zaujali všetkých účastníkov natoľko, že časový harmonogram nebolo možné dodržať a následný program sa operatívne prispôsoboval. Bez základných kameňov nie je možné stavať ďalej a tak sa Vlado naozaj snažil, aby boli stabilné a jasné. Navyše jeho témy sú široko vetvené a ich pravidlá sú hneď v niekoľkých zákonoch. Orientovať sa v tom všetkom je pre laika dosť náročné. Učiť sa postupne je dobré, ale ak ste spadli do problémov v obci rovno po hlave, prípadne po krk, strácate čas a tak trošku aj kredit. Schopnosť reagovať rýchlo a fundovanie je v aktivizme aj poslancovaní veľmi dôležitá.

Po výdatnom obede pokračoval program prednáškou pána Dušana Chrastinu, dlhoročného kontrolóra známeho z kauzy nezákonného odvolania z funkcie. Téma obecných kontrolórov priniesla rovnako mnoho doplňujúcich otázok a pripomenula nevyhnutnosť tejto funkcie. Kontrolór ako „predlžená ruka obecného zastupiteľstva“ býva obvykle prvou brzdou nezákonného konania na obci. V knihe sú okrem možnosti obrátiť sa na hlavného kontrolóra obce popísané aj ďalšie inštitúcie, ktoré sa zaoberajú samosprávou, resp. sú oprávnené do nej akýmsi spôsobom vstupovať. Vravím to aj preto, že sa často môžete stretnúť s tým, že Vám povedia, že samospráva sa riadi sama a čo ste si zvolili, to máte.  Mnohokrát to znamená roky marazmu v obci s nezodpovedaným starostom a márnou snahou dovolať sa spravodlivosti.

Na vystúpenie pána Jozefa Bakšu, policajného vyšetrovateľa, komunálneho aktivistu i poslanca, čakali najmä členovia ZOMOS z chronicky „populárnych“  miest a obcí, kde už je zrejmé, že pokusy o dialóg s vedením obce a nápravu „vo vlastnej réžii“ nie sú úspešné. Veľmi jasne a štruktúrované usmernenie ako postupovať, ušetrí mnohým z nich hodiny strávené študovaním trestného zákona. Jozef pripravil prehľad postupov pri podávaní trestných oznámení a ozrejmil aj postup vyšetrovacích orgánov. Najmä preto, že sa nám postup orgánov činných v trestnom konaní zdá nezmyselný a tak si ho, občas aj mylne, vysvetľujeme ako neochotu vyšetrovať a snahu zamiesť veci pod koberec. A tak sme si vypočuli nie iba to, čo všetko je trestné a za akých podmienok, ale aj to, ako postupovať pri podaní tak, aby sa dostavil výsledok.

Záverečnou bodkou dňa bola prednáška Mgr. Ivana Rončáka, PhD. o verejnom obstarávaní. Azda najkomplikovanejšia agenda na obciach sa skutočne nedá dokonale rozobrať v tak krátkom časovom úseku, otázok bolo požehnane a ako sa hovorí „ sedeli by tam dodnes…“. Napriek tomu však Ivan zodpovedal všetko dôležité. V knihe okrem obstarávania nájdete aj návod ako sa orientovať v rôznych verejných registroch. Toto je dôležité najmä ak sa neviete dopátrať niektorých údajov. Mnohé sú zverejnené, ale na miestach, ktoré by vám možno ani nenapadli.

Podstatne neskôr, než sa pôvodne plánovalo sa seminár ukončil, rozlúčili sme sa účastníkmi, ktorí (zatiaľ J ) nie sú členmi OZ ZOMOS a uskutočnilo sa Valné zhromaždenie združenia.

 

Za mňa osobne musím povedať, že veľmi dôležitým bodom programu bola určite i tá neformálna časť, t.j. noc, keď sme sa mohli navzájom spoznať s mnohými ZOMOSákmi, ktorých sme doteraz poznali iba virtuálne, vypočuť si príbehy, ktoré nemožno nazvať inak než absurdné, či postupy, ktoré v ich obciach zabrali. Všetci sme sa zhodli na tom, že samospráva ako taká, potrebuje nielen ľudí so skutočným záujmom, ale i väčšiu podporu v legislatíve a tu vidíme priestor pre ľudí, ktorí ju majú „zažitú zblízka“.

A pre priblíženie atmosféry vám ponúkam výber z fotografií:

Pod čiarou
Pánom, ktorých spomínam vyššie nebolo možné napísať všetky funkcie, činnosti či mandáty, každý z nich je mimoriadne aktívny a ľahko si ich dohľadáte na internete.

Zdenka Meňhartová

Projekt „Zorientuj sa v samospráve“ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *