Stretnutie aktivistov v Čiernom Balogu

Uplynulý víkend sa v Čiernom Balogu konal pätnásty ročník seminára Verejná kontrola miestnej samosprávy pod záštitou Transparency International Slovensko. Stretnutie aktivistov, medzi nami nazývané „Skalka“ bola pred rokmi naším základným kameňom. Zakladatelia OZ ZOMOS sa stretli a zoznámili práve tu.

Niektorí z nás si pamätajú celkom prvé stretnutia a niektorí tu boli prvý raz. Aj to je jeden prínosov. Noví ľudia zistia, že Slovensko je plné ľudí s rovnakými problémami a my ostatní naberieme nový dych, lebo vidíme v mori neúspechov ostrovy pozitívnej deviácie.

V piatok sme diskutovali s primátorom Hlohovca Miroslavom Kollárom. Okrem skúseností z mesta sme sa zoznámili s projektom Propolisu ideasity, ktorý ponúka zaujímavú možnosť participovať na správe mesta nie iba prostredníctvom podávania podnetov na riešenie problémov, ale aj navrhovať nové nápady a osloviť nimi viac ľudí.

Ďalší deň sme sa stretli s prokurátorkou Jankou Kupcovou a predstaviteľom NKÚ Ľubomírom Andrassym. Obaja asi trošku schladili tých, ktorí veria, že práve tieto dve inštitúcie sú liekom na všetky boľačky obcí. Vysvetlili obmedzenosť nie len legislatívnych, ale aj kapacitných možností riešiť problémy práve takto. Nie vždy je to populárne a myslíme si, že sú situácie, keď by mohli urobiť viac, ale pravda je taká, že zmeniť svoje obce k lepšiemu je najlepšie zdola. Tak, aby ich obyvatelia pochopili, že iba vlastným prístupom a zodpovednou voľbou, prípadne aj aktívnou účasťou je možné veci skutočne meniť. A tiež to, že na miesto jedného starostu za mrežami, čakajú vonku ďalší piati rovnakí, alebo veľmi podobní.
Šéfredaktor Korzára nám radil, ako postupovať pri kauzách spolupracovať s médiami.

Krátku prestávku po obede sme využili na stretnutie ZOMOSákov. Keďže prirodzene patríme do spoločnosti ľudí, ktorí sa venujú verejnej kontrole, zišli sme sa viacerí. I keď spolu komunikujeme aj inak, osobné stretnutia nič nenahradí. Podarilo sa nám naplánovať nové aktivity na jesenné mesiace.

 

Nedeľu sme venovali organizovaniu kampaní. Nie iba volebných, ale najmä tých, ktoré sledujú dosiahnutie konkrétneho cieľa. Prednášal Juraj Rizman z Via Iuris, ktorého skúsenosti sú na nezaplatenie.

Na záver sme sa zahrali na predvolebnú debatu kandidátov na primátora mesta Hajdáky a zvolili si svojho zástupcu. Kto iný by ním mohol byť ako občiansky aktivista?

No a samozrejme, aj sme oddychovali 🙂

 

Ďakujeme Transparency za túto možnosť a už dnes sa tešíme na budúcoročnú Skalku.

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *