Premietni to starostovi

 

 

Oslovili nás kolegovia z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, ktorí chcú vylepšiť Odkaz pre starostu. Za roky fungovania portálu vyriešili samosprávy prostredníctvom portálu tisíce podnetov v rôznych oblastí života. Pre využívanie tejto možnosti nemusíte byť aktivistom ani prekonávať prekážky. Jednoducho odfotíte čo vás trápi, pár klikmi fotku umiestnite na portál a potom sledujete priebeh riešenia problému. Odkaz pre starostu urobí všetko za vás. Nikdy to nebolo jednoduchšie.

 

 

Napriek tomu, že je to také jednoduché, sú stále mnohé samosprávy, ktoré túto možnosť nevyužívajú a možno je to práve tá vaša. Ponúkame vám možnosť, ako do toho vašu samosprávu zapojiť a pomôcť vám a vašim občanom problém nie len riešiť, bez telefonovania či behania po úradoch, ale aj dosledovať vyriešenie podnetu pod drobnohľadom verejnej kontroly. Lebo čo je motivujúcejšie ako skutočnosť, že si to môže pozrieť každý?

SGI pripravuje v spolupráci s reklamnou agentúrou Istropolitana Ogilvy akciu s pracovným názvom “Premietni to starostovi”, ktorá sa bude konať v jeden augustový večer  vo viacerých samosprávach, ktoré sa ešte nezapojili. Priamo u vás premietnete fotografie podnetov z vášho mesta či obce na budovu úradu, alebo na námestí. Je to jedinečná príležitosť ako osloviť vlastnú samosprávu, aby sa zapojila do riešenia občianskych podnetov a mala tak rýchle informácie o problémoch, ktoré ľudí trápia. Často sú to maličkosti, na ktoré narazíte každý deň, ale nie až také vážne, aby ste ich šli riešiť s úradníkmi. Takouto cestou sa samospráva o nich dozvie rýchlo a môže na ne rovnako rýchlo a účinne zareagovať, často bez zložitej administratívy či veľkých nákladov a všetci budete spokojnejší.

Takéto premietania by chceli zrealizovať vo viacerých samosprávach. Preto hľadajú práve vás – dobrovoľníkov, ktorí by do toho išli s nimi. Stačí, ak máte chuť a možnosť zabezpečiť pár vecí:

  1. Nafotiť aspoň 10 podnetov z vášho mesta či obce do konania akcie, aby ste ich mohli premietať.
  2. Zohnať si (požičať) premietačku a natiahnuť z nejakej blízkej budovy/bytu elektrinu + kvalitnejší foťák, ktorým by sa zdokumentovalo samotné premietanie.
  3. Riadiť sa pokynmi od organizátorov, ako má vyzerať prezentácia (okrem foto, ktoré spravíte, dodajú vám krátke texty na koniec a začiatok prezentácie) + bude vytvorená spoločná facebooková skupina.

Inštitút vám pomôže s prípadnými nákladmi ak bude treba a vy takto pomôžete vašej komunite do budúcnosti riešiť problémy rýchlo a efektívne. Ak chcete vidieť mestá či obce kde to funguje, všetko nájdete na webe Odkaz pre starostu.

Ak vás táto informácia zaujala a zároveň by ste u vás taktiež radi premietali, dajte vedieť na mail Jurajovi Hurnému, ktorý má organizáciu na starosti, na adrese hurny@institutsgi.sk. Prípadne kontaktujte OZ ZOMOS a radi vám pomôžeme.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *