Pucung – miesto dobrých stretnutí

V sobotu 13. apríla sa košická Tabačka otvorila ľuďom, ktorí chceli spojiť aktivizmus s trochou zábavy, stretnúť podobne zmýšľajúcich, a vypočuť si ako na to. Nadácia Zastavme korupciu organizuje toto podujatie opakovane, s cieľom osloviť mladú generáciu. Občianska angažovanosť je téma, ktorú je potrebné dostať najmä k mladým, ktorí neboli súčasťou zápasov o demokraciu minulého storočia, a stojí pred nimi vážna úloha budovať dvadsiate prvé.

Predchádzajúce generácie boli neustále konfrontované s veľkými udalosťami. Svetové vojny, socializmus, znárodňovanie, politické procesy, okupácia, normalizácia, nežná revolúcia. Ale aj rozpad republiky a mečiarizmus. Na jednej strane to znamená byť súčasťou zápasu o slobodu, na druhej u veľkej časti populácie aj otupenie a pocit nezvratnosti. Postupne, plynúc aj z historickej súvislosti a pod tlakom represií minulého režimu, sme si zvykali na mlčanie, učili sme sa odvracať pohľad a starať sa o svoje. Robíme to už tak dlho, že sa občas zdá, že náš hlas zanikol.

A aby sme si neklamali do rukáva, občas aj zaniká – vo vyšumených kauzách, ktoré sa neriešia, v prípadoch, ktoré sa nestali, v zlodejine, ktorá nie je trestným činom a u nás na obciach najmä svojvôľou mocných, ktorá je legálna a povolená.
Lebo porušiť zákon nestačí na to, aby nasledoval trest. Ani obvinenie mnohokrát nie je dosť. Na súdoch sa hráme na slovíčka a čiarky a naši legislatívci ich do zákonov šúpu od buka do buka, tak ako z rozpravy vyplynie. Napokon to môže skončiť aj vyčerpávajúcou debatou o tom, ako schváliť na OZ triviálny program.
To všetko znie tak demotivujúco, že akákoľvek aktivita smerujúca k pozdvihnutiu nášho sebavedomia a akcieschopnosti je potrebná.

Košický Pucung priniesol dostatok zaujímavých podnetov na jeden deň a jedno miesto.
Zišli sa aktivisti, stand-upisti, hudobníci, ale aj primátor a novozvolená prezidentka. Práve ich debata bola zaujímavá z pohľadu konfrontácie rôznych pohľadov na systém. Bolo zaujímavé sledovať, ako publikum pozitívne hodnotí jeden i druhý prístup.
Niekedy stačí počúvať a zaujímať sa.
Nie je nevyhnutné trápiť sa celou republikou, stačí sa zaujímať o vlastných susedov, rozlíšiť dobré od zlého, otvoriť ústa keď sa deje neprávosť, znižovať latku tolerancie voči korupcii, voliť slušných ľudí a ponúknuť pomoc svojej komunite.
Treba myslieť na to, že v situácii nespravodlivo súdeného sa môžeme ocitnúť i my. Treba si vybrať stranu a neostať stáť v strede v domnení, že nás sa to netýka. Pretože sa môže stať, že napokon nezostane nikto, kto by sa raz postavil za nás.

Pre nás, ZOMOSákov, bol Pucung príležitosťou na stretnutie a debaty s ostatnými účastníkmi. Čas na posilnenie presvedčenia, že naša práca má zmysel, i keď nás stojí veľa úsilia a času.
Bolo skvelé stretnúť ľudí, ktorí sú na rovnakej vlne a vidieť, že nie sme sami. Že tu vyrastá ďalšia generácia, ktorá má silu, odhodlanie aj ochotu postaviť sa na obranu hodnotovej spoločnosti a slobody. V nich je naša budúcnosť a na takýchto miestach vidno, že sme v dobrých rukách.

mi

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *