Jarná Zomos Tour 2019

Ako už býva zvykom, vždy v jari sa vyberáme za Vami po Slovensku.  Vraciame sa k tým, ktorých už poznáme a prichádzame za novými aktivistami, poslancami alebo starostami, či primátormi. Naše cesty sa spájajú okrem samosprávy aj s radosťou z  cestovania, spoznávania, príjemných stretnutí a pracovných večerov. Význam týchto našich výprav vidíme v osobnom kontakte, pretože debaty a osobný kontakt žiadna technika nenahradí. Na cestu sme sa túto jar vybrali oproti zvyklostiam z minulosti v pozmenenom minitíme. Nakoľko nášmu tradičnému lídrovi Zomos Tour, Vladimírovi Špánikovi tentokrát okolnosti skrížili plány, obmenili sme zostavu operatívne a vybrala sa za Vami trojica v zložení Vlado Sloboda, Milena Veresová a Peter Uhlár.

Jarnú ZOMOS Tour sme zahájili 22. apríla 2019 v Kežmarku . Po dlhej ceste a krátkej prehliadke upršaného a chladného centra Spiša s bohatou históriou, významnými osobnosťami a  pamiatkami, ktorá začala v hlavnom meste sme sa tešili na večeru a debatu s pani starostkou obce Hrabušice Janou Skokanovou. Hrabušice boli predmetom aj našej minuloročnej výpravy. Spoznali sme sa vtedy s pánom Jozefom Jendrálom, dnes už našim sympatizantom. Od pani starostky sme sa chceli prezvedieť ako vyzerá situácia z jej pohľadu.  Téma hrabušickej obecnej s.r.o. Autocamping Podlesok pre nás nebola nová, ale potešilo nás, že napätie v obci postupne ustupuje pragmatickým riešeniam. Aj preto, že vstupná brána do Slovenského raja si zaslúži rozvoj a mala by slúžiť turistom čo najlepšie.

Zasadnutie OZ v Hrabušiciach

 

Do Hrabušíc sme sa vrátili aj na druhý deň a zúčastnili sme sa rokovania OZ. Aj keď atmosféra bola miestami veľmi dusná, obecné zastupiteľstvo napokon našlo riešenie. Ako to však pri sporných záležitostiach vždy býva, ostal niekomu aj pocit prehry. Len budúcnosť ukáže, či prijaté riešenie je správne. Pre nás inšpiratívnou novinkou a príjemným prekvapením bola „simultánne“ písaná zápisnica. Všetci poslanci tak môžu sledovať zápis, požiadať o doplnenie, či namietať jej obsah priamo v priebehu zasadania.

Predseda by zvládol aj úlohu zapisovateľa 🙂

23. apríl 2019
Ďalší deň sme začali v Stráňach pod Tatrami. Privítal nás starosta obce pán Rastislav Sloveňák. Špecifikom obce je rómska osada, ktorá je mnohonásobne početnejšia, ako centrum. Nového starostu sa časť obyvateľov pokúsila v referende odvolať hneď po doplňovacích voľbách v predošlom volebnom období. Pre nízku účasť však nebolo úspešné. Zdá sa, že je to dobrá správa. Obcou sme sa vzhľadom na daždivé počasie previezli autom. Obec je čistá, pokosená, škola vyzdobená a budova obecného úradu sa zatepľuje. Všetci sa javili byť spokojní a najmä – starosta sa snaží komunikovať s každým. A to je základný predpoklad dobrého fungovania. V obecnej skrini sa však skrýva mnoho kostlivcov spojených s minulým vedením obce. Okrem toho, že sme sa cítili dobre, sme objavili aj nádherné hasičské auto.

 

Naša ďalšia zastávka bola najväčšia slovenská obec Smižany. Takmer 9000 obyvateľov zastupuje pani starostka Mgr. Miroslava Szitová PhD. V jej kancelárii je mapa úloh, čo so svojim tímom zostavili počas kampane, aby jej stále pripomínala sľuby voličom. Je prejavom kontinuity, ktorú sprevádzajú aj stále otvorené dvere pre všetkých, ktorí potrebujú. Jej rozhľadenosť a kompetentnosť bola zrejmá aj z nášho rozhovoru. Aj v ich obci sa v ten deň konalo zasadnutie zastupiteľstva, na ktorom sa zastavil aj náš kolega Vlado Sloboda.

V zostave Milena Veresová a Peter Uhlár sme už smerovali aj s malým meškaním na ďalšie stretnutie s aktivistami, poslancami a starostami z okolia. Veľmi príjemné stretnutie sa nieslo v duchu zmien. Vedenie viacerých obcí sa po voľbách vymenilo a prinieslo nový vietor. Prišla pani starostka Iveta Geletková z Obce Mlynky, starosta Betlanoviec p. Varga, z Markušoviec dorazili naši členovia  p. Miriama Farkalinová a Peter Fulla, z Podhradíku pán Rudolf Vysoký, z Prakoviec p. Hojstrič, zo Stratenej pani Ovšonková  a veľmi nás potešila aj návšteva z Nálepkova – pani Janka Pronská s manželom a pánom starostom Kleknerom. Práve u nich sa pokúsili nového starostu odvolať referendom hneď po voľbách. Vzájomne si vymenili skúsenosti, porozprávali o tom, čo sa deje u nich doma a tiež ako sa do obcí dá priniesť zmena. I keď to často stojí mnoho úsilia a času. Ukázala sa nám ako veľmi efektívna táto forma spojenia aktivistov, poslancov a starostov, pretože vzájomná výmena poznatkov a skúseností prerástla do dlhých a kvalitných debát, no aj do vzájomnej podpory. Navyše dosiahli sme to, čo robiť chceme a to sieťovanie týchto ľudí.

24. apríl 2019
Byť len na skok od jednej z brán do skvostného Slovenského raja a nevyužiť možnosť aspoň na krátku prechádzku, hoci aj na úkor raňajok, by bolo mrhaním príležitostí. Vybrali sme sa teda na Tomašovský výhľad a aj ohliadnuť sporné parkovisko patriace obci Spišské Tomášovce. Bolo nám ľúto, že s aktivistami zo Spišských Tomášoviec pánmi Bendíkom a Gondom sa nám vzhľadom na ich program nepodarilo stretnúť.

Obce z nadhľadu

Výborný začiatok dňa nás vyprevádzal aj na ceste do Lipoviec. Mladý starosta Ján Šatník by rád priniesol do obce viac cestovného ruchu, ktorý môže priniesť do regiónu viac peňazí, práce aj priestoru pre sebarealizáciu. Prostredie je krásne a v minulosti bolo aj hojne využívané, ale dnes sú priestory ubytovacích zariadení prázdne. Obec preto aktívne vyvíja snahu vrátiť tam život. Lačnov je súčasťou Lipoviec a tam sme sa ako turisti vybrali skontrolovať miestnu gravitačnú anomáliu. Neboli sme jediní a s fľašou vody sme tam stretli pána, ktorý skúmal spolu s nami. A čuduj sa svete – napohľad sa naozaj fľaše kotúľajú hore kopcom.

Lačnovská anomália

Cestu a jarnú Zomos Tour sme zavŕšili v Čičave u nášho člena a nového starostu Dušana Vileníka. Privítanie bolo naozaj srdečné, i keď všetci  poslanci sa nás nedočkali. Určite však potešila účasť mladého poslanca a študenta politológie Patrika Tkáča. Neostali sme však sami a pridali sa k nám starosta obce Čierne Pole Vladimír Vinco s pani Vincovou a Hrabíkovou. Všetci majú mnoho skúseností so zlomyseľnosťami bývalého starostu, trestnými oznámeniami, súdmi, prokuratúrou aj vyhrážkami. Dodnes bojujú s tým, že ako sami vravia, všetko trvá dva razy dlhšie.

Pani starostka obce Trnávka Božena Filková zase preberá obhorené doklady po bývalej starostke, ktorá sa pokúsila podpáliť agendu potom, ako si uvedomila, že posielať si výplatu opakovane nebol až taký dobrý nápad. Z Malčíc prišla pani starostka Monika Hamzová s pánom poslancom Miroslavom Koložim. Malčice sme monitorovali viac ako dva roky, boli predmetom aj minuloročnej tour a sme veľmi radi, že podobne ako v Čičave a Čiernom Poli nastala zmena na poste starostu aj práve tu.  Okrem toho, že sa musí vysporiadať so zlým hospodárením prevzala s obcou aj 12 súdnych sporov. Pán Dlugoš z Obce Župčany  počúval s nami a možno si povedal, že tu u nich nie je až také zlé. Nikdy to však nie je také dobré, aby sa nebolo o čo snažiť.

Napriek tomu, že témy boli miestami aj ťažké,  sme sa napokon rozchádzali až po niekoľkých hodinách a ešte pred úradom pri autách sme si vymieňali posledné skúsenosti a kontakty. Spoločné debatovanie sa aj teraz ukázalo ako veľmi efektívne, stretli sa navzájom ľudia, ktorí sa doteraz nepoznali, vymenili si kontakty a je už len na nich, či aj v budúcnosti využijú navzájom svoje poznatky i skúsenosti z práce a praxe.

Západniarov čakala ešte dlhá cesta domov, ale všetkým nám ostal a sprevádzal nás dobrý pocit. Veríme, že všetci účastníci našich stretnutí boli rovnako spokojní, a že sa rovnako ako my, tešia na budúce stretnutia.

Peter Uhlár

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *