Aj vy ťaháte za kratší koniec?

Darujte 2% dane je teraz jedna z najčastejších prosieb a výziev neziskových organizácií. Je to jediná forma daru, ktorá nás nič nestojí. Či sa už rozhodneme ich niekomu darovať, alebo nie, peniaze nám neostanú. Skončia v štátnej kase a budeme sa nimi spolupodieľať na niečom inom. Veľa som premýšľala, ako vás osloviť, aby ste vaše dve percentá darovali práve nám. Sú významným zdrojom príjmov, ktoré nám pomáhajú prísť, napísať, či inak vám pomôcť, ak ste v ťažkostiach. Nakoniec z toho vznikol malý obrázkový príbeh.

Každý z nás niekde býva. Niekedy tam máme všetko, niekedy tam chodíme iba prespať, pretože pracovné povinnosti nás držia inde. Niekto si chodí domov odpočinúť. Mimo ruchu bežného života. Máme tam priateľov, susedov a mnoho iného, čo sa nás týka, aj keď si to neuvedomujeme. A občas sa niečo zadrhne a potrebujeme s tým pohnúť. Ak niečo nefunguje dobre, všimneme mi to rýchlo. Samospráva je tak obsiahly výkon činností, že zorientovať sa v nej môže byť veľmi náročné. Valia sa na nás názory, paragrafy a často aj nevôľa úradníkov či predstaviteľov obce. Narúšame zabehané.

Už od minulého roka mám v hlave myšlienku o povraze. Keď sme boli deti, súťaž v preťahovaní lanom bola súčasťou každého zápolenia či tábora. Dnes to voláme aj teambuilding. Preťahovanie lanom bolo dokonca jeden čas olympijskou disciplínou.

Bolo to fajn a relatívne spravodlivé. Rozdelili sa tímy a ťahali. V realite sa vám ale môže stať, že na svojom konci lana ostanete sám. A vtedy možno zistíte, že to, čo sa zdalo byť bez problémov, nie je vôbec jednoduché. Všetko sa zrazu zauzlí.

Nemôžete to však nechať tak. Dejú sa veci, ktoré môžu ohroziť napr. komfort vášho bývania, napĺňanie legitímnych potrieb, zdravie alebo mnoho iného. Napokon, samospráva má výrazný dopad na našu každodennosť. Svietenie, odvoz smetí, bezpečnosť miestnych ciest, chodníky, školy, škôlky, sociálne služby… mohla by som pokračovať. Je toho naozaj veľa. Zrazu sa pri svojej ceste ocitnete na tenkom lane.

Každý krok je zložitý a pomalý.  Je toho tak veľa, čo treba pohľadať, zistiť a navyše je potrebné udržať balans tak, aby sa vzťahy príliš nerozkolísali, pretože je potom veľmi náročné udržať sa a dospieť k zdarnému koncu. Môže sa dokonca stať, že situácia dospeje až tak ďaleko, že na sa svojom lane neudržíte.

Bude sa vám zdať, že vám hádžu polená pod nohy a odpovede, ktoré dostávate nie sú priaznivé. Možno nekladiete správne otázky, alebo sa váš záujem kríži so záujmom niekoho iného. Aj to sa často stáva. Klientelizmus a korupcia nie sú len výsadou veľkej politiky. V obci sa to častejšie volá rodinkárstvo a tiež platí, že košeľa je bližšia ako kabát. To je čas, kedy sa hodí záchranná sieť.

Už roky sa snažíme pomáhať občanom v mestách a obciach na Slovensku v budovaní stále lepších, transparentnejších a proobčianskych samospráv. Aj vy nám môžete pomôcť. Darujte nám svoje 2% daní!

milena veresová

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *