Zlatobanský príbeh

Pre ZOMOS sa príbeh Zlatej Bane začal niekedy v roku 2015, keď sa ozvali miestni, že si nevedia rady so svojvôľou starostu. Prežili sme s nimi príbeh mnohých obcí. Učili sa veľmi rýchlo a najmä vďaka tomu sa im podarilo presadiť zmenu. Našli reálne pochybenia na strane vedenia obce a upozornili na ne správnym spôsobom. Podarilo sa im upriamiť týmto smerom aj pozornosť ostatných obyvateľov. Nálada v obci sa zmenila a starosta obce odstúpil. Nové voľby priniesli nového starostu, nové pracovné štandardy a viac pohody.

Tu by sa príbeh Zlatej Bane mohol šťastne skončiť. Ale nie je to tak.

Novembrové voľby potvrdili rozhodnutie a občania si zvolili opätovne rovnakého starostu. S novým vedením obce boli spokojní, veci sa pohli správnym smerom, cesty boli odhrnuté, vysielač zásobuje obec kvalitnejším signálom, ihrisko ihriskuje  a pamätník pamätá. Všetko by bolo v poriadku, keby…

Keby neprišlo k niekoľkým zhodám okolností. Niekto sa rozhodol, že obci sa darí, starosta je šikovný a bolo by dobré zvýšiť mu plat. Poslanec Marek Hudák predložil na rokovanie OZ v bode rôzne návrh na zvýšenie platu starostu o 50% bez riadneho zverejnenia v programe. Poslanec Peter Uhlár sa opýtal, či vie vyčísliť, koľko to bude obec stáť. Takúto informáciu však nikto nemal a preto navrhol odložiť túto tému na neskôr. V decembri prišla do platnosti zmena zákona 253/1994 o platoch starostov a primátorov, ktorá priniesla zvýšenie základných platov všetkých starostov. Tento zákon pojednáva tiež o tom, že starostovské platy sa viažu na priemernú mzdu v národnom hospodárstve, ktorej výšku vyhlasuje Štatistický úrad SR spravidla v marci. Platy sa následne prehodnocujú a doplácajú od januára daného roku. Preto v januári nebolo možné odhadnúť nárast platu starostu obce a ani jeho dopad na rozpočet.

A niekde tu sa začína nový príbeh Zlatej Bane, kde už nežijú šťastne až kým nepomrú, ale až keď pomrú. Poslanec Uhlár sa stal tým, ktorý je závistlivý. Nedopraje šikovnému starostovi peniaze. Bez toho, aby sa pokúsili to spočítať a zamyslieť sa nad iným uhlom pohľadu sa začali tiché debaty. Na facebooku sa objavila výplatná páska starostu obce. A poslanec v opozícii zrazu ostal sám.

V tomto čase som si prebiehajúcu debatu všimla. Prepočítala som si približne plat starostu v pomere ku príjmovej časti rozpočtu. Výsledkom bolo, že plat starostu by zhltol cca 13% rozpočtu bez zvýšenia o odmenu. Napísala som to na fb stránku Zlatej Bane.

Návrh za zvýšenie platu zmenil v diskusiách z 50% na 30%. Už som nikde nerozoberala, že pri 50% zvýšení by plat zhltol 19% príjmovej časti rozpočtu a pri 30 percentnom zvýšení  „iba“ 16%. Pre upresnenie je Zlatá Baňa obec so 448 obyvateľmi (podľa webu) a príjmom niečo cez 200-tisíc eur. Okrem starostu platí zamestnankyňu a prevádzkové náklady na úrad. Ten zvyšok by snáď mohol ísť na obec. Napriek tomu nechcem polemizovať o tom, či je to správne alebo nie. Je na zodpovednosti starostu a poslancov, aby vysvetlili svojim voličom, že toto je ten najsprávnejší spôsob investície. Čo ma zarazilo, sú reakcie v komunite, ktorú kedysi spájala túžba po obci bez hádok a konfliktov.

Ďalší deň sa na stránke objavilo stanovisko starostu ZB k zvyšovaniu jeho platu, kde vysvetľuje, ako to s tým jeho platom vlastne celé je, či si to zaslúži a prečo.

Nebudem hovoriť o tom, čo čítam medzi riadkami, ani to, že o plate zástupcu starostu žiaden zákon nepojednáva (okrem prípadu, keď je v plnom výkone funkcie a platí mu starostovský plat) a že platy hlavných kontrolórov zákon upravil smerom nadol a nie nahor (i keď sa rovnako odvíjajú od priemernej mzdy v NH).  Približne v rovnakom čase sa na webovej stránke obce objavila nová pozvánka na OZ, ktorá sa po otvorení javí úplne totožná s tou predchádzajúcou. Možno je to iba omyl a má byť chudobnejšia o bod týkajúci sa platu starostu. Prečo sú tam demonštratívne obe vie iba ten, kto ich tam takýmto spôsobom zverejnil.

Vypustenie bodu má pravdepodobne ukončiť celú túto debatu. Neviem však, či je to možné bez toho, aby si všetci sadli a prebrali svoje argumenty bez emócií a snáď aj s troškou politickej prezieravosti. Je obrovská škoda, že sa táto verejná polemika vôbec začala a ukázala, že problém nie je starostov plat, ale skôr schopnosť rešpektovať iný názor ako je vlastný, diskutovať bez zaujatosti a prijímať racionálne rozhodnutia, ktoré by napokon priniesli rovnaký výsledok. I keď nie celkom, lebo či sa starostovi plat navýši o viac ako zákonom stanovenú výšku alebo nie, pachuť už zostane. A nie len medzi poslancami a starostom, ale aj medzi obyvateľmi, ktorí možno mlčia, ale isto si myslia svoje.

Poslanec Peter Uhlár je predsedom OZ ZOMOS. Pokiaľ viem, nikdy nepovedal, že nesúhlasí so zvýšením platu starostu, čo by som ja pravdepodobne urobila. Napriek tomu som sa snažila zhodnotiť situáciu pohľadom ZOMOSu, ktorý kedysi stál pri zmene v Zlatej Bani a dnes sa môže iba smutne pozerať na to, ako môže ľudský faktor degenerovať aj tie najlepšie myšlienky a zámery. Ak máte podobný problém, dajte nám vedieť.

Milena Veresová

2 komentárov
 1. Pavol hovorí:

  Dúfam pani Milena Veresova, kde píšete, že o plate zástupcu starostu žiaden zákon nepojednava a viete, že pán Uhlar predseda OZ ZOMOS poberal plat zástupcu starostu. Neviem či sa odmena zástupcu starostu pána Uhlara v roku 2017,riesila cez Facebook a bral pri tom aj plat zástupcu starostu a či to hodnotili cudzí ľudia aj OZ ZOMOS, ktorí nemajú žiadne právo posudzovať prácu ci to už poslanca alebo starostu v obci Zlatá Baňa nakoľko nepoznajú ich činnosť a výsledky práce pre obec Zlatú Banu. Občan

  Odpovedať
  • ZOMOS hovorí:

   Nikde som nespochybnila, že za prácu patrí pláca. Starostovi, zástupcovi aj poslancom. Iba som skonštatovala, že zákon o nich nepojednáva v základnej výške. Do poslednej novely o nich nehovoril vôbec, teraz ich zastropoval. Do určitej miery s tým súhlasím, pretože ich mandát nie je výkonný ako u starostu. Rovnako ako Vy si myslím, že táto téma na FB nepatrí. Má sa vyriešiť doma a bez emócií. Presne o tomto je ten článok. Ale právo posudzovať prácu poslancov a starostu akéhokoľvek verejného činiteľa má úplne každý. Práve o tom hovorí slovo verejný. S tým treba počítať, keď človek do politiky vstupuje. Nevnímajte to ako kritiku. Pokúste sa zamyslieť nad tým, ako priniesť Zlatej Bani viac. Napríklad som s časti cítila u starostu pocit, že robí naviac, keď požičiava na obecné práce techniku. Prečo nemáte riadne zmluvy, ktorými si obec techniku zapožičia a zaplatí? Tak ako sa to robí v štandardných obchodných vzťahoch? Možno by to nakoniec bolo pre obec výhodnejšie a starosta by nemal pocit nadpráce. Priznám sa, že ma zarazila zmienka o brigádach – to by snáď malo byť normálne pre každého, aj obyčajného, občana. Je to predsa práca v prospech komunity. Skonštatovať, že si za to zaslúži odmenu je dehonestácia všetkých ostatných zúčastnených. Sponzorské dary ani nespomeniem, lebo to je už úplne mimo a zmienka o nich popiera výraz sponzorské. Nechcela som zachádzať do podrobností. V článku, ani teraz. Ale vyzvali ste ma, tak som to urobila. Všetky informácie mám z vašeho webu a FB. Pán Uhlár, jeho plat zástupcu alebo čokoľvek iné s tým nemá nič spoločné. A ani som sa ho nepýtala na názor, keď som ten článok písala. V Zlatej Bani som bola pre cca rokom a pol a veľmi sa mi tam páčilo. Rada by som sa tam niekedy vrátila a cítila to, čo vás spája a nie to, čo vás delí. Lebo to je hodnota každej komunity. Verím, že porozumiete tomu, čo sa Vás snažím povedať. S úctou a pozdravom milena veresová

   Odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *