Zasadala správna rada, na programe Markušovce a Čierne Pole

Hľadali sme spoločne riešenia ako spacifikovať insitné vládnutie starostu s titulom JUDr, a čo so starostom, ktorý rešpektuje len seba.

Správna rada ZOMOS zasadala v Levoči v snahe byť bližšie k svojim členom, aktivistom a poslancom z obcí s ktorými riešime ich samosprávne problémy. Do Levoče prišli poslanci obcí Markušovce a Čierne Pole.

Miriam Farkalinová a Peter Fulla, poslanci zastupiteľstva obce Markušovce nás podrobnejšie informovali o problémoch so starostom v obci, kde sa majorita stala minoritou. Napriek tomu je možné konštatovať, že dominantným v obci nie sú problémy s rómskou komunitou ale s rómskym starostom. Nerešpektovanie zastupiteľstva, ignorácia uznesení a svojvoľné (ne)konanie starostu, spôsobujú nemalé problémy obci a jej obyvateľom. Zdá sa ale, že absolútna zmena sa bude dať dosiahnuť až úspechom v najbližších komunálnych voľbách, k čomu by mal poslúžiť aj interný materiál ZOMOS o postupe a príprave úspešných volieb.
To ale neznamená, že nebudeme spolupracovať na umravnení starostu, aby sme škody čo najviac minimalizovali.

Druhou obcou ktorej sme sa venovali, bola v súčasnosti najviac sledovaná obec z nášho portfólia obcí, kde máme svojich členov a sympatizantov, Čierne Pole. Neskutočné rozhodnutia starostu tejto obce, ktorý sa hrdí titulom doktora práv, sa nedajú v rozsahu tohto článku popísať. Ignorovanie zastupiteľstva, absurdný výklad ustanovení zákonov súvisiacich so samosprávou, klamanie a netransparentné správanie sa starostu pri riadení tejto obce je unikát a to by bolo treba zažiť na vlastné oči. Posledným pokusom aplikácie jeho práva je aj odopieranie výkonu poslaneckého mandátu poslankyni zastupiteľstva lebo pán starosta je presvedčený, že sa vzdala mandátu a poslal jej výplod jeho „právnickej“ mysle, v podobe oznámenia o ukončení jej mandátu 🙂
Tejto obci sa intenzívne venuje člen SR ZOMOS Peter Uhlár a naši najnovší členovia sú práve poslanci, manželia Vlado a Magda Vincoví. Zaujímavé na tomto príbehu je, že obaja volili súčasného starostu v nádeji na pozitívnu zmenu v obci. Bohužiaľ zatiaľ je to zmena negatívna. Zdá sa, že v tomto prípade budú obyvatelia obce uvažovať o petícii na vypísanie referenda o odvolaní starostu.

Správna rada prijala plán činnosti na r. 2017 a okrem iných aktivít v prospech aktívnych občanov by sme radi pokračovali aj s našim projektom na Dobrej krajine, prostredníctvom ktorého nám pomáhate financovať cesty za riešením problémov našich samospráv presne tam kde sa dejú. Využívame všetky komunikačné možnosti ktoré sú k dispozícii, ale osobný kontakt a stretnutia aj na rozšírených zasadaniach Správnej rady ZOMOS v obciach a mestách, kde môžeme podrobne hovoriť o možných riešeniach daných problémov je na nezaplatenie, aj keď zaplatiť sa to musí 🙂
Veríme preto a ďakujeme, že aj budúci rok budeme spolu komunikovať na Dobrej krajine, práve vďaka vaším darom a podpore.

Vladimír Špánik, predseda
Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS)

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *