Poďme zmeniť svet

Mnohí máme pocit, že spoločnosť nefunguje tak ako by mala. Riadenie vecí verejných sa nezhoduje s našou mienkou a zdá sa nám, že je na míle vzdialená od našich morálnych zásad a politici sa riadia viac vlastnými záujmami, ako spoločnými. Sme sklamaní, cítime sa byť malí a odstrkovaní. Zdá sa nám, že nič nemôžeme  zmeniť a uvažujeme nad tým, či má význam ísť voliť.
Takýmto postojom je ťažké niečo zmeniť a mali by sme ti uvedomiť, že pocit frustrácie sa bude iba prehlbovať. Ako sa k tomu postaviť?

Jeden z najúčinnejších spôsobov ako to zmeniť, je vyvolať občiansky tlak. Politici sedia na svojich miestach iba vďaka nám a našim hlasom. Ak vidíme neprávosť, postavme sa na stranu ukrivdených, ak niekto potrebuje pomôcť, pomôžme mu a aj keď máme málo času či síl. Možno príde čas, keď budeme sami potrebovať pomoc.

Často počúvam, že slušní ľudia sa do politiky ani nedostanú. Že ich tam nepustia tí, ktorí tam už sedia, pretože vedia, že s nimi by už nebolo také ľahké sa dohodnúť. Ale aj tí, ktorí tam sedia, sú tam vďaka nám a rovnako tam byť nemusia, ak si zvolíme iných. Aj v týchto voľbách kandiduje veľa slušných ľudí. Stretám sa aj s argumentom, že sú príliš slušní, nič nevybavia. Ale iná cesta nie je. Iba podporovať čo najviac slušných ľudí, ktorí prinesú slušnú politiku na dlhé roky. Nemôže sa stať, že nikto nič nevybaví a svet sa zastaví. Možno sa bude chvíľu točiť pomalšie a zmeny neprídu zo dňa na deň, ale postupne sa to prejaví v každej oblasti života. Aj slušnosť je nákazlivá. Ak sa na nás niekto usmieva, skôr či neskôr mu úsmev opätujeme. Keď bude zdvorilý náš starosta, bude čoskoro zdvorilý aj každý úradník a postupne aj klienti. Pretože pochopia, že tadiaľ vedie cesta. Takto môžeme meniť spoločnosť aj my. Každý sám za seba, svojím prístupom k susedom, známym aj cudzím.

V tomto roku sa na Slovensku podarilo veľmi veľa. Slušní ľudia sa spojili v boji za lepšiu spoločnosť, vyšli do ulíc a aj mimo volieb rozhodli, že sa už nebudú dívať na vládu, ktorá nie je slušná a háji iba vlastné záujmy. Popud bol veľmi silný a zbytočná smrť mladých ľudí nás vyburcovala natoľko, že sme sa na chvíľu vzdali vlastného pohodlia a šli von. Aj keď máme málo času a počasie nám nepraje. Možno sa vám dnes zdá, že sa až tak veľa nepodarilo, ale nie je to pravda. Dali sme najavo, že sme tu.

Teraz je čas dotiahnuť veci do konca a nepovoliť. Pretože nestačí urobiť málo a potom sa vrátiť do komfortu našich obývačiek. Ak totiž štekáme iba spoza plota a aj to len prvých pár priečok, k zmene nepríde. Ten za plotom rýchlo pochopí, že prejsť popred dom je bezpečné a jednoduchšie ako zvoliť si náročnejšiu a dlhšiu cestu. Je potrebné vytrvať vo svojich postojoch a vybrať si tých, ktorí sú nositeľmi kvality a nemenia svoje názory. A sú ochotní hľadať také riešenia, ktoré nebudú v rozpore s ich presvedčením.

Ostrovy pozitívnej deviácie sa vyskytujú vždy a všade. Každá historická doba má ľudí, ktorí stoja za svojím navzdory všetkému a každému a nie sú ochotní sa vzdať. Zvyčajne ich ocení až zmena doby a často sa na nich dívame ako na čudákov. Ale práve z nich sa šíri tá aura, ktorá je nositeľom zmeny. Hlavne vtedy, ak sa im podarí presvedčiť svoje okolie, že práve ten ich postoj je správny.

Hľadajme preto tých, ktorí nám trpezlivo odpovedajú, miesto kriku argumentujú a miesto osočovania iných hovoria o tom, ako by to robili oni. Nenastúpme na vlak populizmu. Pridajme sa k nim a pomôžme ich dosiahnuť zmenu. Obhajujme ich postoje a najmä – hovorme aj ostatným, prečo sme prečo sme sa rozhodli podporiť práve takých ľudí. Iba tak môžeme dosiahnuť lepší svet pre naše deti.

-mi-

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *