PF 2015

PF 2015

Vinš od predsedu k novému roku má v sebe mnoho z roku 2014 a preto patrí nie len ZOMOSákom, ale všetkým, ktorým záleží na dobrom fungovaní samospráv či všeobecne vecí verejných. Je to ňom to dobré aj zlé čo nás stretlo. Pretože rok 2014 bol volebný. A to je najlepšia príležitosť na zmenu a zároveň na zamyslenie. Pretože voliť nie je povinná jazda. Je to spôsob, ktorým rozhodujeme o našej budúcnosti.

Priatelia,

úspešne  prebieha prvý pracovný deň  nového roku  a  konečne mi došlo, že sa patrí bilancovať, hodnotiť a začať plniť ak nie predsavzatia tak aspoň bežné veci tak ako prichádzajú. Mnohí z nás riešia aj veci spoločenské, viac či menej problematické, potešujúce ale aj zarmucujúce. Nuž ale nič nové na tomto svete :-). Každý si nesieme ten svoj kríž. Pravda je, že každý ho máme – viac či menej ťažký. Priznávam, že ja si nesťažujem a zdá sa, že ešte vládzem. Občas si pribalím aj váhu z niektorého kríža svojich blízkych či vzdialených priateľov, ale aj úplne neznámeho človeka, keď sa objaví žiadosť o pomoc.
Najviac týchto žiadostí nachádzam na mojej ZOMOSáckej adrese.
Niet sa čo diviť, hovoríme o poskytovaní pomoci verejne a verejnosť má možnosť obracať sa na nás a poskytnutú pomoc aj hodnotiť. Teší ma, že v uplynulom roku sme mohli poskytnúť viac ako 140 konzultácií, navštívili sme cca 45 obcí a zúčastnili sme sa desiatok zasadaní zastupiteľstiev.
Vyjadrenia predstaviteľov ZOMOS sa objavujú v médiách a stali sme sa súčasťou verejného života. Nemám preto žiadny dôvod hodnotiť rok 2014 z pohľadu našej činnosti negatívne, aj keď, samozrejme, na tomto mieste je možné povedať to staré známe „ale máme rezervy.!“  🙂
Oficiálne hodnotenie činnosti ZOMOS ako celku, činnosti SR ZOMOS ako orgánu ZOMOS, ale aj mojej práce na poste predsedu zhodnotíme na zasadaní VZ  ZOMOS, ktoré plánujeme v marci na našom starom dobrom mieste v obci Lúčky. Tam bude priestor aj pre kritické pohľady a návrhy ako ďalej.
V tomto momente môžem len konštatovať, že pozície členov a sympatizantov ZOMOSu sa v rámci slovenskej samosprávy výrazne posilnili po  úspešných komunálnych voľbách v BA Karlovej Vsi, Bratislave,  Vinodole, Nemeckej, Šoporni, Ruskej, v obci Belá, Podhájska, Dolné Obdokovce a mnohých ďalších.
Pozitívne môžeme hodnotiť aj úspech Banskobystrickej alternatívy či pozície poslancov v skupine okolo Ivana Rončáka v Ružomberku. To sú ale spoločenstvá  ľudí, ktorí pracujú pre samosprávu  dlhšie a organizovane v rámci svojich  miest. Zaznamenali sme aj čiastkové úspechy, ale ako to už býva aj prehry. V týchto prípadoch bude treba analyzovať veci a postupy a urobiť všetko preto aby to  v ďalších voľbách dopadlo lepšie v prospech transparentných riešení. Mnohé obce a mestá ako napr. Vrútky, Tekovské Lužany, Dojč, Šajdíkove Humence, Branč či Kapušianske Kľačany, Fulianka ale aj Malé Leváre, si netrúfam hodnotiť a verím, že nás budú detailne naši členovia a sympatizanti informovať.
Vieme samozrejme aj o obciach ako sú Brunovce kde negatívny vývoj pretrváva.
Napriek tomu, mi dovoľte tešiť sa z pozitívneho vývoja  všade tam, kde myšlienky transparentnosti prostredníctvom činnosti  našich členov a sympatizantov vo voľbách zvíťazili a popriať mnoho síl na ďalšie presadzovanie lepšej kvality samosprávy aj v roku 2015.

K tomu Vám prajem šťastie, pohodu a veľa síl.

So srdečným pozdravom
Vladimír Špánik, predseda

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *