Občanov trápia aj odpady. Nová publikácia ukazuje príklady obcí
Na výjazdoch po slovenských obciach a mestách aktivisti pomáhali riešiť problémy obyvateľov.
ZOMOS pravidelne navštevuje obce a zhovára sa s obyvateľmi, poslancami aj starostami a starostkami o problémoch miestnych samospráv.
„Za 7 rokov činnosti ZOMOS sme navštívili desiatky obcí a komunikovali so stovkami aktívnych ľudí, poslancov, ale aj starostov obcí, ktorí majú maximálnu snahu o dobrý chod svojich samospráv,“ hovorí predseda združenia Vladimír Špánik v predslove novej publikácie, ktorá mapuje príklady niektorých obcí.
Vladimír Špánik (v strede) je predsedom ZOMOS-u a tiež poslancom a organizátorom kultúrneho života vo Vinodole. | Foto: Odpady-portal.sk
Nová brožúra združenia s názvom „Pomôžme si sami“ je treťou v poradí a jej obsahom sú príbehy ľudí, s ktorými sa aktivisti združenia stretávali minulý rok počas jarnej a jesennej ZOMOS Tour, pri svojich výjazdoch po desiatkach obcí na Slovensku.
Mladý autor Jakub Nedoba v nej popisuje prípady viac ako dvadsiatky obcí a problémov, s ktorými sa stretávajú občania vo vzťahu k svojim samosprávam.
V Pribyline v okrese Liptovský Mikuláš je problematická narastajúca rómska komunita, keď z celkovej obecnej populácie 1 300 obyvateľov tvorí oficiálne 313 Rómov, no reálne je to vyše 500 zástupcov tejto menšiny. Akútne je podľa J. Nedobu aj riešenie odpadového hospodárstva v rómskych osadách.
Autor publikácie Jakub Nedoba (vpravo) s predsedom Občianskej konzervatívnej strany a poslancom NR SR Ondrejom Dostálom (vľavo). Obaja absolvovali stretnutia s občanmi počas ZOMOS Tour. | Foto: Odpady-portal.sk
Bizarné klietky proti medveďom
Mesto Vysoké Tatry je špecifické tým, že nie je mestom v pravom slova zmysle, pretože jeho samospráva sa skladá z troch katastrálnych území – Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso – ktoré sa ďalej delia na pätnásť osád.
Rozlohou je to druhé najväčšie mesto na Slovensku, pričom tu žije len niečo málo nad 4 tisíc obyvateľov, z toho približne 60 percent v dôchodkovom veku. Z toho plynú veľké finančné problémy, keď je ťažké si plniť základné povinnosti ako vývoz odpadu, kosenie či odhŕňanie snehu.
Tatranci podľa J. Nedobu krútia hlavou aj nad európskym projektom tzv. staničiek pre medvede. Ide o kovové konštrukcie, ktoré majú zabrániť medveďom prístup ku komunálnemu odpadu.
„V úvodných týždňoch po realizácii projektu prichádzalo k tragikomickým situáciám, keď odpadové koše na sklo a papier boli vo vnútri staničky, ale bežný odpad vonku. Mnohí starší občania mali taktiež problém otvoriť bránku, či pohybovať sa v stiesnených priestoroch. Práve naopak, medvede nemali problém sa dostať dovnútra cez medzierku hore. Preto občania vtipkujú, že postavili akurát drahé preliezky pre medvede,“ vysvetľuje J. Nedoba.
Projekt bol financovaný z Envirofondu za 1,2 mil. eur a plánuje sa druhé kolo.
Môj poplatok, moje peniaze
Vo Vyšnom Mirošove sa počas svojich výjazdov ZOMOS stretol s najrozsiahlejším porušovaním zákonov zo strany starostu.
Starosta podľa obžaloby vykonal v rozmedzí rokov 2011 až 2013 vykonal celkom 38 finančných transakcií z obecných účtov. Peniaze prevádzal bežne na svojich príbuzných. Financie, ktoré mal dostať za faktúry za odpad, si dokonca previedol na vlastný účet. Malo ísť o približne desať tisíc eur.
Publikáciu Pomôžme si sami (Príbehy samospráv a možností riešení) si môžete stiahnuť tu (PDF).
Autor: Radovan Kazda, www.portal_odpady.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!