V obci Keť odvolali starostu

Poslanci a občania obce Keť sa vzbúrili po tom, čo sa starosta pokúsil zatvoriť škôlku. Nesúlad jeho potrieb s potrebami obyvateľov vyústil až do spísania petície o jeho odvolaní, ktorá však nebola platná. Napriek tomu sa rozhodli nevzdať. A zvíťazili.

Rozbitá škôlka a prvá neplatná petícia

Po neúspešnej prvej petícii spísali ďalšiu. Problém bol s doručením a vyhlásením referenda. Obecné zastupiteľstvá boli v réžii starostu obce. Tie, ktoré zvolali poslanci z vlastnej iniciatívy, sa síce vyhlásené, ale v programe bolo iba to, čo starostovi vyhovovalo. Doplneniu programu bránil a odvolával sa na rokovací poriadok.

V tom čase sme začali poslancom pomáhať. Rokovací poriadok sme napadli na okresnej prokuratúre, ktorá skonštatovala, že dané ustanovenie je v rozpore so zákonom. Zároveň sme sa pripravili aj na alternatívu, kedy starosta stratí právo viesť rokovanie. Až potom sa podarilo petíciu prijať obecným zastupiteľstvom a pokračovať v procese.

Poslancov a obyvateľov obce to stálo mnoho síl. Ale boli vytrvalí a jednotní. Na zastupiteľstve bola plná sála a ostali tam, aj keď na nich starosta zavolal políciu, alebo vypol elektrinu. Vedeli, že to je jediná cesta. Pokojne a odhodlane. Oplatilo sa. Referendum sa konalo 21.4.2018 a bolo úspešné. Zúčastnilo sa ho viac, ako 50% obyvateľov a toľko bolo aj za odvolanie. Výsledky sa vyhlasovali po tme pri Ľudovom dome v Keti. Hneď potom nasledovala obrovská radosť a ohňostroj. Napriek tomu, že ich čaká ešte množstvo práce, viem, že v tej chvíli cítili zadosťučinenie. Rovnako ako ja.

Výsledky úspešného referenda prilepené na dverách úradu:

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *