Fiasko sa nekonalo. Vďaka ZOMOS-u sú transparentné aj obce

Boj za transparentnosť nie je vecou len vysokej politiky. Už viac ako 8 rokov ho zvádzajú i členovia Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) aj v najmenších obciach. Aktívni občania sa spájajú, aby postavili hrádzu problémom, ktoré sa opakujú v dedinách po celom Slovensku. Pri vzniku im neprajníci predpovedali fiasko. To sa nekonalo. Dnes združenie pomáha zásadne meniť pomery v slovenských obciach. Vďaka dobrovoľníckej práci jeho členov.

ZOMOS založili „obyčajní“ občania, ktorí, podľa ich slov, boli nešťastní vo vlastnej samospráve. Zoznámili sa na seminároch Transparency International, kde zároveň pochopili, že väčšinová pozornosť sa venuje mestám a na malé a ešte menšie obce sa úplne zabúda. „Vždy sme hovorili, že dedina je čosi iné ako mesto. Tam keď starosta nemá nijakú kontrolu, nič mu nebrániť kradnúť úplne ,na hulváta“, hovorí Vladimír Špánik, predseda správnej rady združenia a dodáva. „Chceli sme riešiť problémy ľudí a, v prvom rade, sme si chceli urobiť poriadok vo vlastných obciach s podporou väčšieho spoločenstva, lebo ten jeden človek má v obci obrovské problémy. Ak sa ozve, ostatní ho „udupú“,“ opisuje V. Špánik situáciu v dedinách po celom Slovensku.

Foto: ZOMOS

Veľké „O“ ako „OBČAN“

Pre svoje združenie si určili názov ZOMOS, teda Združenie občanov miest a obcí Slovenska, aj keď sa nápadne podobal na už existujúcu organizáciu ZMOS (Združenie miest a obcí Slovenska). „Do názvu sme vložili veľké „O“, pretože na občanov sa často vyložene zabúda,“ približuje V. Špánik. „Nikdy nebol náš cieľ konkurovať ZMOS-u, chceli sme len, aby stál v centre občan,“ hovorí.

Riešením je mediácia a vzdelávanie občanov

Náplňou občianskeho združenia sú dve činnosti – kontrola miestnych samospráv a vzdelávanie občanov. Členovia združenia navštevujú obce, do ktorých ich pozývajú nespokojní obyvatelia. „Ľudia nás pozývajú do svojich obývačiek, do krčiem, vysvetľujú nám, čo sa deje, aby sme im povedali, ako sa brániť,“ hovorí V. Špánik. Zúčastňujú sa zastupiteľstiev, navštevujú starostu a mediáciou sa snažia dospieť k riešeniu. Okrem toho kontrolujú vydané uznesenia a všeobecne záväzné nariadenia obcí.  Bežne obce ZOMOS navštívi aj dva – trikrát. Vždy pritom spolupracujú s miestnymi, aby nenarušili už aj tak krehké vzťahy. O plánovaných návštevách informujú dopredu na webe a Facebooku. „Keď do obce prídeme len raz znamená to, že to buď nebol problém, alebo to miestni už vzdali.“

Ľudia sú dychtiví po vedomostiach, chcú sa dovzdelať a vedieť, čo robiť

Druhou kľúčovou činnosťou je vzdelávanie občanov. V drvivej väčšine totiž bežní ľudia, ani miestni poslanci, nepoznajú zákon č. 369 Zb. o obecnom zriadení a úplne sa spoliehajú na starostu.  Cieľom je, aby dokázali, v medziach zákona, monitorovať jeho činnosť. V obci zakladajú miestny klub ZOMOS, ktorý združí a zjednotí aktívnych obyvateľov. „Ľudia sú dychtiví po vedomostiach, chcú sa dovzdelať a vedieť, čo robiť. My im pomáhame využívať legislatívu, ale ostatné je na nich. Napríklad aj to, ako dokážu mobilizovať komunitu,“ hovorí o svojich skúsenostiach V. Špánik.

Starostovia pod ochranou

Počas ôsmich rokoch práce v obciach združenie zistilo, že pri problémoch  zohráva kľúčovú úlohu zväčša starosta bez kontroly a servilné zastupiteľstvo. No nemusí to tak byť vždy. Viacerí starostovia sú dnes aktívnymi členmi združenia. V minulosti si ZOMOS, dokonca,  v dvoch prípadoch vzalo pod ochranu starostov, ktorých obťažovali obyvatelia. „Obrátila sa na nás kverulantská rodina, no videli sme, že starosta nepochybil, ochotne nám doložil všetky dokumenty a údaje, ktoré sme chceli vidieť a zistili sme, že je v poriadku. Výsledkom bolo, že tá rodina podala trestné oznámenie na ZOMOS,“ hovorí už s úsmevom o kurióznej situácii V. Špánik.

Sen sa premenil na skutočnosť v 21 obciach

Dnes má združenie 8 klubov po celom Slovensku, 83 členov a desiatky registrovaných sympatizantov. Správna rada je oblastne rozložená a jednotliví členovi sa snažia pôsobiť vo svojich regiónoch. Niektoré kluby rozvinuli svoju činnosť a okrem monitorovania starostu organizujú kultúrne či športové akcie alebo iné občianske aktivity.  V 21 prípadoch ZOMOS hovorí o úspešných obciach, kde sa pomery obrátili na víziu, ktorá bola zo začiatku iba snom. Tieto výsledky združenie dosiahlo len vďaka práci dobrovoľníkov –  ZOMOS nemá žiadneho zamestnanca a členovia pomáhajú v samosprávach bez nároku na odmenu. Ich motiváciou je viera v lepšie Slovensko a snaha pomôcť žiť občanom v dobrých samosprávach.

Zverejnené 15.5.2018 na zaplotom.sk

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *