Malý Kočner? Starosta obce Vyšný Mirošov vykonáva funkciu s monitorovacím náramkom na nohe

12.09.2019 ( Život 36/2019) Starosta obce Vyšný Mirošov v okrese Svidník Michal Petranik (38) vykonáva svoju funkciu s elektronickým monitorovacím zariadením na nohe.

Keď sme ho fotili na dvore jeho rodinného domu, reagoval s nevôľou, nakoniec nás však prijal na obecnom úrade.

Keď sme ho fotili na dvore jeho rodinného domu, reagoval s nevôľou, nakoniec nás však prijal na obecnom úrade. Zdroj: Pavel Bartonek

Na starostu so šarmom Alaina Delona sme boli zvedaví aj my v redakcii. Minulý týždeň v utorok sme sa s ním chceli spojiť telefonicky a dohodnúť si stretnutie. Telefón na obecnom úrade celý deň nikto nedvíhal.

V stredu nám pracovníčka oznámila, že Michal Petranik je s ostatnými starostami z okresu na športových hrách na Domaši a máme mu telefonovať v piatok už o 7.30 hodine, keďže vo štvrtok bol štátny sviatok.

My sme z Bratislavy do Vyšného Mirošova prišli v piatok presne v stanovenú hodinu osobne. Na dverách obecného úradu nás však vítal nápis, že dnes sú všetci v spoločnej úradovni vo Svidníku. Hneď za nami prišiel manželský pár, vzápätí aj odišiel, hundrajúc si: Zase sú preč. Postupne prichádzajú ďalší dedinčania, každý chce niečo vybaviť.

„Bol som v nemocnici, potrebujem prefotiť prepúšťaciu správu, no čo už, prídem v pondelok, aspoň si dám v susednej predajni pivo,“ hovorí nám jeden z obyvateľov obce.

Pomôcť nám chce aj predavačka z vedľajšieho obchodu, telefonuje Gabike z obecného úradu, nedozvie sa však nič nové, iba že dnes sa neúraduje. „Čo si zvolili, to majú,“ kývne plecom.

Jeden z dedinčanov nám však radí, aby sme Michala Petranika čakali pred jeho domom. Starosta má ísť ráno do banky a on veruže do tejto inštitúcie chodieva veľmi rád. Máme šťastie, starosta vychádza z domu a po mierne emotívnom dialógu nás o dve hodiny prijíma priamo na obecnom úrade.

Starosta nám vymenúva investičné akcie, medzi nimi aj rekonštruovanú materskú školu. Všetko sa tu však robilo na „keš“, verejná súťaž je tu neznámy pojem.

Starosta nám vymenúva investičné akcie, medzi nimi aj rekonštruovanú materskú školu. Všetko sa tu však robilo na „keš“, verejná súťaž je tu neznámy pojem.Zdroj: Pavol Bartonek 

Tvrdí, že medzitým absolvoval stretnutie s projektantom, pretože v dedine budú stavať multifunkčné ihrisko. Na našu otázku, či sa z morálnych dôvodov nechce vzdať mandátu starostu, sa čuduje, upierajúc na nás pohľad nezábudkovo modrých očí, prečo by mal.

„Keď ma brala Národná kriminálna agentúra, pol dediny plakalo,“ tvrdí nám, pričom vyzerá, že aj jemu sa z oka vykotúľa slza.

„Mal som iba 29 rokov, keď ma ľudia zvolili za starostu. Ján Hoško a ľudia okolo neho to nevedeli stráviť. Rýpali už do mojej predchodkyne, až z toho ochorela, chceli na úrad dosadiť svojho človeka, no nepodarilo sa im to. Kým som bol vo väzení, to oni nehospodárne narábali s peniazmi. Nakúpili za premrštené ceny kvetináče na verejné priestranstvá, máme studňu, v ktorej nie je voda.

Veď sa spýtajte pána Hoška, ako priviedol do krachu miestnu telovýchovnú jednotu, keď jej šéfoval, nech sa on najprv pozrie do zrkadla. Nespreneveril som z obecných peňazí ani cent. A že chýba 74-tisíc eur? Poslanci to dali na políciu, veď keď sa toho chytí znalec, dokáže, že je to nezmysel. Veď akoby mohla obec fungovať, keby chýbalo tak veľa peňazí,“ bráni sa.

Pripúšťa však, že to, ako narábal s obecnými peniazmi, nebolo celkom v poriadku.

„Parkovisko pri kostole nám postavili iba za šesť fliaš pálenky,“ hovorí s hrdosťou v hlase, vodiac nás po dedine, aby nám ukázal, koľko investičných akcií realizoval počas svojho starostovania.

Alebo keď v dedine nasnežilo, na čistenie miestnych komunikácií najal človeka, ktorému počas celej zimy platil hotovosťou, pretože to vyšlo lacnejšie. Na čerpacích staniciach si potom pozháňal bloky, ktoré predložil do obecnej pokladnice.

„Vy v Bratislave neviete, čo je to mať v uliciach sneh po kolená. Keby som oficiálne najal firmu, nedoplatili by sme sa. Veď cesty a chodníky sme museli počas zimy čistiť šestnásťkrát.“

Podobne „šetril“ aj pri rekonštrukcii materskej školy. „Z obecných peňazí sme minuli 27-tisíc eur, všetko sa však ‚kešovalo‘. Napríklad elektrické rozvody nám robil miestny šikovný remeselník. Zaplatil som mu na ruku 800 eur bez dane, keby sme boli objednali firmu, bolo by nás to vyšlo aj na 3-tisíc eur.

Bol som práve na poľovačke, mal som dovolenku, keď bolo treba kupovať stavebný materiál. Obecné peniaze som preto cez internet banking previedol na manželkin účet, tá ich potom vybrala, nakúpila materiál a vozila ho na našom súkromnom aute na stavbu.“

 

Ján Hoško je bývalý poslanec, patrí medzi tých, ktorí aktívne bojujú za zmenu v obci.
Ján Hoško je bývalý poslanec, patrí medzi tých, ktorí aktívne bojujú za zmenu v obci.  Zdroj: Pavol Bartonek

Chce svoj plat

Vysvetlenie má naporúdzi aj pri otázke, prečo v Bratislave nocoval v drahom hoteli. „Iné hotely boli obsadené.“

Zmienka o tom, že v dedine a okolí ho majú aj za šarmantného starostu, ktorý dokáže všetko vybaviť, mu na prvý pohľad lichotí, ale známosti s vplyvnými ľuďmi vylučuje.

„Historky, ktoré mi rozprávate, poznám aj ja, neverte im. Kaliňák pochádza odtiaľto z regiónu, keď bol u nás v dedine, tak sa so mnou pustil priateľsky po rusínsky do reči, hneď z toho vznikli klebety. A Sakovej som dával kyticu, pretože som bol spomedzi starostov najlepšie oblečený, jediný som mal na sebe oblek, tak ma o to poprosili. So žiadnym ministrom si netykám, všetko sú to len výmysly.“

Rozpráva nám aj o požičaných peniazoch, pre ktoré je obec v exekúcii. Tvrdí, že miestna telovýchovná jednota funguje pod IČO obce, peniaze požičiaval pre túto inštitúciu, aby napríklad mohli urobiť kanalizáciu na futbalovom ihrisku. „Teraz, keď som z väzenia vonku, dám to do poriadku.“

O daňových podvodoch, pre ktoré sa ocitol za mrežami, hovoriť nechce, pretože prípad je v štádiu vyšetrovania.

Perlička na záver: starosta obce Vyšný Mirošov si nárokuje na plat aj za obdobie, ktoré strávil vo vyšetrovacej väzbe, hoci nepracoval. Zdôvodňuje to tým, že za mreže nešiel dobrovoľne. Opäť má, ako to vyzerá podľa stanoviska Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, navrch.

„Poberanie platu starostu sa viaže na jeho funkciu. Ak má starosta funkciu, má aj k nej prislúchajúci plat. Ak funkciu stratí, nie je starostom, a teda nemá plat. Vychádzajúc z názoru Ministerstva vnútra SR, že starosta vo väzbe je podľa zákona stále považovaný za starostu, starosta uväznením nestráca postavenie starostu podľa osobitného predpisu – zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, ani mu nie je táto činnosť pozastavená a v takomto prípade mu preto patrí nárok na plat,“ tvrdí rezort práce.

Na vine sú voliči

Predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska Peter Uhlár na margo diania v obci hovorí:

„Starosta Petranik je ukážkový príklad nedokonalosti zákonov fungujúcich, respektíve skôr nefungujúcich, v slovenskej samospráve. Absolútne nerešpektovanie základných ustanovení zákona o obecnom zriadení a rovnako aj zákona o rozpočtových pravidlách samosprávy mu umožňuje práve ich bezzubosť. V oboch spomínaných zákonoch, základných pre fungovanie samospráv, absentuje akákoľvek sankcia za ich porušenie. A tak konanie nielen M. Petranika, ale aj mnohých iných starostov je v rámci aplikácie týchto zákonov nepostihnuteľné.

Samozrejme, konanie spomínaného starostu vykazuje znaky trestnej činnosti, na čo poukazuje aj oznámenie hlavného kontrolóra obce Okresnej prokuratúre vo Svidníku zo dňa 20. mája 2019. Hlavný kontrolór v nej vyčísľuje škodu spôsobenú obci na viac ako 145-tisíc eur. A nedeje sa nič. Starosta stíhaný za daňové podvody úraduje ďalej. Kto v tejto situácii trpí? Zjavne obec Vyšný Mirošov. A čo je to obec? Obec sú jej občania. No M. Petranik vládne svojimi metódami tretie volebné obdobie. A voliacej väčšine to zjavne neprekáža.“

Autor: Erika Szalayová
Originál článku vyšiel 12. 9. 2019 v týždenníku Život a originál nájdete TU
Článok zverejňujeme so súhlasom týždenníka Život

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *