Treba hľadať pozitíva

Matúš Adamčík

Do aktivít v súvislosti s komunálnymi témami som sa dostal niekedy v roku 2012. Nebol som vôbec spokojný s tým, ako to v našej obci s takmer 2500 obyvateľmi funguje. Začal som sa zaujímať čo robí starosta, kto sú naši poslanci, o čom rokujú a či je všetko tak ako to má byť.

Samozrejme, veľa vecí nebolo v poriadku.  Rozhodol som sa to zmeniť. Založil som webstránku nase-rozhanovce.com a začal som vo voľnom čase suplovať to, čo už dávno malo byť na tej obecnej – oficiálnej.

 

Ale trochu inak – častou chybou aktivistov je, že poukazujú iba na negatíva. Toho je všade prebytok a najľahšie je vždy len kritizovať. Povedal som si, že sa budem snažiť hľadať aj nejaké pozitíva a stránka mala vždy dosť návštevníkov. To spôsobilo prirodzený tlak verejnosti na niektoré rozhodnutia.

Nie vždy som vedel kde je sever a vtedy som hľadal pomoc a rady od rôznych združení a aktivistov. Napísal som asi piatim rôznym organizáciám – neozval sa nikto. Až kým som nenapísal do ZOMOSu. O hodinu mi zvonil telefón: „Zdravím. Tu Špánik, ZOMOS. Tak čo to tam u vás máte za cirkus?“

 

Vďaka ZOMOSu som sa veľmi rýchlo zorientoval – vďaka radám skúsenejších členov, hlavne pána Dullu a Peťa Uhlára. V nasledujúcom období som získal mandát poslanca s najvyšším počtom hlasov a spolu so mnou sa do zastupiteľstva dostali ďalší ľudia podobného zmýšľania, ktorí chceli zmenu. Myslím že po štyroch rokoch bola naozaj výrazná – oprášili sme kultúrne podujatia, opravili sme dve tretiny ciest a chodníkov, vybudovali odvodnenia, zrekonštruovali budovy či miestny park. I keď kritika zo strany nových poslancov voči, v tom čase, znovuzvolenému starostovi bola značná, spoločnú reč sme vždy našli. Napokon, je aj jeho zásluhou, kam sme obec posunuli a nikdy nerobil žiadne prieky či obštrukcie. Popri príbehoch členov z iných samospráv o ktorých čítam, máme asi veľké šťastie.

O situácii sa presvedčili aj členovia ZOMOsu na ich Tour v roku 2016, kde sme konštatovali samé  pozitívne zmeny. A preto ďakujem, že ste pomohli urobiť Rozhanovce lepšie!

Matúš Adamčík – zástupca starostu, obec Rozhanovce 😉
člen OZ ZOMOS

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *