Ukázať 3 vlákna odpovedí
 • Autor
  Príspevky
  • #5379
   Zdenka Menhartova
   Účastník (Participant)

   Dobry den, je obec povinna zverejnovat, resp. poskytnut na vyziadanie aj uctovnu zavierku za obecny podnik? Nasa obec ma prevadzku a vidime len vysledny obrat v zaverecnom ucte obce plus je v nom zmienka, ze uctovnictvo tejto orevadzky sa vedie zvlast…

  • #5380
   Domino
   Účastník (Participant)

   Uctovne zavierky su verejne a daju sa najst na tejto stranke:
   http://www.registeruz.sk/cruz-public/domain/accountingentity/simplesearch

   O aky obecny podnik sa jedna? Je to s.r.o? Ma svoje ICO?

  • #5381
   ZOMOS
   Keymaster

   Účtovné závierky sú zverejnené na registri účtovných závierok. Zverejňuje ich finančná správa a ich náležitosti upravuje zákon 431/2002 Z.z. o účtovníctve v § 17. Účtovná jednotka je povinná zostaviť účtovnú závierku najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje. Ak teda účtuje jednotka v kalendárnom roku, tento termín je do 30.6. nasledujúceho roka. Ak účtovná jednotka nezostaví a nepodá účtovnú závierku, alebo oznámenie o jej schválení v zákonom stanovenej lehote, dopúšťa sa tým správneho deliktu, za čo jej môže daňový úrad uložiť pokutu podľa § 38 zákona o účtovníctve.

  • #5390
   ZOMOS
   Keymaster

   § 18 ods. 2 zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy vraví, že „Ak obec alebo vyšší územný celok vykonáva podnikateľskú činnosť, príjmy a výdavky na túto činnosť sa rozpočtujú a sledujú sa na samostatnom účte. Náklady na túto činnosť musia byť kryté výnosmi z nej. Prostriedky získané z rozdielu medzi výnosmi a nákladmi po zdanení používa obec alebo vyšší územný celok ako doplnkový zdroj financovania.“ Jedná sa však o verejné zdroje a vzťahuje sa na ne zákon 211/2000 Z.z. Navyše informácie by mal obsahovať aj záverečný účet (zákon 583/2004 Z.z. §16 ods. 5, písm. f) – údaje o nákladoch a výnosoch podnikateľskej činnosti).

   • Táto odpoveď bola upravená pred 3 years, 11 months používateľom ZOMOS.
   • Táto odpoveď bola upravená pred 3 years, 11 months používateľom ZOMOS.
Ukázať 3 vlákna odpovedí
 • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.