Ukázať 2 vlákna odpovedí
  • Autor
    Príspevky
    • #5917
      Michal
      Účastník (Participant)

      Pozdravujem,
      poprosím o radu ohľadne predaja obecného majetku resp. pozemku.
      Aktuálna situácia:
      Starosta obce vlastní pozemok o výmere 659m, na ktorom v roku 2018 postavil garáže a prenajíma ich obyvateľom blízkych bytoviek.
      Poslanci Obecného zastupiteľstva (väčšina poslanci v minulom aj terajšom období) majú zrazu pocit, že boli uvedení do omylu, rozoberajú tento „problém“ na každom zastupiteľstve a Hlavný kontrolór obce k tomu zaujíma vždy nejaké iné stanovisko
      História:
      Terajší starosta, v roku 2017 ako poslanec Obecného zastupiteľstva kúpil od súkromnej spoločnosti pozemok o výmere 401m.
      Obecné zastupiteľstvo uznesením z 20.4.2017 schválilo zámer previesť majetok obce (dôvod hodný osobitého zreteľa) – pozemok o výmere 258m za 3,30€ (bežná cena za ktorú sa predávali obecné pozemky v tom období), s odôvodnením, že obec s využitím pozemku neráta a pozemok je priľahlý k pozemku kupujúceho.
      11.5.2017 Obecné zastupiteľstvo schválilo predaj v zmysle paragrafu 9 ods.9 písm.c) zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí
      (dôvod hodný osobitého zreteľa).
      Otázka:
      Dá sa vôbec takmer 5 rokov od predaja niečo namietať? Žiadať trebárs obecný pozemok vrátiť? Nie je daná vec už premlčaná?

      ďakujem pekne za odpoveď.

    • #5918
      ZOMOS
      Keymaster

      Dobrý deň. Znamená to, že pozemok nadobudol od obce ako poslanec? Vtedy to nikomu nevadilo? A tie garáže prenajíma ako FO? Alebo je konateľom nejakej spoločnosti?
      Napadnúť prevod pozemku môže ktorýkoľvek občanov obce do 1 roka od prevodu. Viac nájdete v zákone o majetku obcí 138/1991 Z.z. Ale osobitným zreteľom je to v poriadku, ak bol dodržaný postup a zverejnenie zámeru.
      veresová

      • #5920
        Michal
        Účastník (Participant)

        Dobrý deň, myslím že to prenajíma ako fyzická osoba.
        Postupy boli dodržané všetky. V čase predaja bol starostom otec súčasného starostu a vtedy nenamietal nik. Teraz sa niektorý poslanci chytajú každej slamky, aby mu znepríjemnili život. Hlavne pán konateľ obecnej s.r.o., ktorý podniká s rovnakým predmetom podnikania, čo je jasný konflikt záujmov, nezverejňuje zmluvy obecnej s.r.o. a podobne… Ale o tom niekedy inokedy. Ďakujem za odpoveď

      • #5922
        ZOMOS
        Keymaster

        Konateľ obecnej s.r.o. nie je kamarát so starostom? Už to je zvláštne, keďže starosta je valné zhromaždenie. Ak prenajíma ako FO, malo by sa to objaviť v jeho majetkovom priznaní. Je to zdaniteľný príjem. Ono je to zložité, ale sú skutočné aj vykonštruované konflikty. To nemá inú „chybu“ ako toto?
        veresová

      • #5923
        Michal
        Účastník (Participant)

        Chýb je tam viac, no najhoršie sú žabomyšie vojny čo sa tam vedú…
        Posledná otázka:
        Pri osobitnom zreteli stačí ako zámer „pozemok je priľahlý k pozemku kupujúceho“?
        Dnes idem na zastupiteľstvo, tak možno aspoň jeden „problém“ ako občan zmetiem zo stola…

      • #5924
        ZOMOS
        Keymaster

        V zásade áno. Ideálne je zvažovať, či je tam skutočne osobitný zreteľ a aby sme nepredali niekomu pol dediny iba preto, že je na susednom pozemku. Ale zákon to nijako nešpecifikoval. I keď úmyslom isto bolo, aby to bolo zo všeobecne-prospešných dôvodov.
        veresová

      • #5925
        Domino
        Účastník (Participant)

        V podstate aj ked uvedu cokolvek bude sa to povazovat ze to je zdovodnene. Mozno dobry umysel pri tvorbe zakona je casto zneuzivany ako nastroj operativneho predaja bez akejkolvek sutaze. Pokial je to pozemok malej vymery, obec to nema ako vyuzit a samostatne to nema ako vyuzit ktokolvek iny osobitny zretel ma opodstatnenie. Rovnako ma opodstatnenie ak sa jedna o komunitnu cinnost, alebo nieco verejnoprospesne – to vsak vacsinou najmy.
        Ak je gramotne zastupitelstvo bez bocnych umyslov urcite vedia vyhodnotit kedy osobitny zretel pouzit. Ak je akakolvek pochybnost tak ho jednoducho nepouzit a ist beznymi sposobmi predaj, sutaz, drazba, …

    • #5919
      Domino
      Účastník (Participant)

      Napadnut mozete cokolvek z vlastnej skusenosti ak to previedli osobitnym zretelom a schvalili poslanci nespravite vobec nic zbytocna snaha. U nas osobitnym zretelom poprevadzali kde co. Prokurator moze len pokrcit plecami. Dokonca aj ked zamer nebol na webe 15 dni predtym povedia ze bolo na nastenke. Tu moja skusenost.

      https://spisskyhrhov.blogspot.com/2021/11/kauza-garaz-pisarovska-bude-skutok.html?m=1

      To je samosprava ak schvali zastupitelstvo tak to plati jedine zeby spravili nieco protizakonne ale to je potrebne dokazat.

      • #5921
        Michal
        Účastník (Participant)

        Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Ukázať 2 vlákna odpovedí
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.