-
AutorPríspevky
-
-
12. februára 2020 o 8:36 #5145Zdenka MenhartovaÚčastník (Participant)
Dobry den, poprosim o informaciu, ako postupovat, ked sa oznam o konani OZ „objavi“ na webovom sidle obce neskoro. Uznesenia, na nom prijate su predpokladam neplatne? Upozornovanie nepomaha, koho oslovit, aby to malo vychovnejsi efekt? Dakujem.
-
14. februára 2020 o 9:31 #5168predseda ZOMOSKeymaster
Ak obec webové sídlo má, tak je oznam na ňom o konaní OZ zo zákona povinný. (§12 odsek 4 zakona o ObZ)
Ak sa v dostatočnom počte zíde potrebný počet poslancov a odsúhlasia program rokovania OZ, tak sa obávam, že nemá kto protestovať a namietať platnosť prijatých uznesení, hoci nižšie opíšem aj takú možnosť.
Ak sa situácia opakuje a oznamy nie sú buď vôbec, alebo neskoro zverejnené na webe, nie je splnená zákonná povinnosť na konanie takej schôdze a namietať môže hocikto, lebo nemal možnosť sa o konaní OZ dozvedieť, zúčastniť sa a uplatňovať svoje právo na výkone samosprávy.
Námietku možno podať hlavnému kontrolórovi obce, ideálne prostredníctvom poslanca OZ alebo aj priamo, ten však nemá povinnosť občanovi odpovedať.
Namietať z vyššie uvedených dôvodov môže hocikto na miestne a vecne príslušnej okresnej prokuratúre. Prokuratúra by mala odpovedať do 60 dní od prijatia takéhoto podnetu. Nepredpokladám, že prokurátor navrhne opatrením zrušiť prijaté uznesenia, podľa ich povahy samozrejme aj môže. Skôr predpokladám scenár, že v čase vybavovania podnetu, obec na toto porušenie zákona bude upozornená a prokurátor jej odporučí vyhnúť sa takémuto konaniu a v odpovedi na podnet oznámi jeho odloženie.
A nakoniec je vecou poslancov OZ namietať u starostu (alebo toho, kto OZ zvolal) nezákonnosť jej konania v takej situácii a napríklad aj opustením rokovacej miestnosti alebo vopred avizovanou neúčasťou s písomným odôvodnením a poukázaním na nezákonnosť i neochotou sa na nej podieľať.
-
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.