Označené ako: 

Ukázať 1 vlákno odpovedí
 • Autor
  Príspevky
  • #5124
   Patricia
   Účastník (Participant)

   Dobrý deň.
   Zaujímalo by ma aké kompetencie majú poslanci a starosta obce pri riešení problému s neprispôsobivým občanom.
   Na OÚ bola zaslaná petícia podpísaná majiteľmi bytov v bytovke, ktorý žiadajú obec o riešenie situácie nakoľko jeden z bytov vlastní pán ktorý ho dal do užívania svojej dcére. Vlastníci sa sťažujú na neporiadok v spoločných priestoroch, časté striedanie pánskych návštev, krik aj po 22.00 hod. Argumentujú to aj strachom o seba a svoj majetok, nakoľko v tomto byte bol nedávno požiar spôsobený výbuchom keď užívateľka vraj pripravovala darček a sama skončila s popaleninami v nemocnici. Liečila sa z drogovej závislosti a majitelia bytov majú podozrenie, že v tom ďalej pokračuje a určitý druh drogy si tam podľa ich slov varí, nakoľko sa z bytu veľa krát šíri zápach. Niekoľkokrát boli u nej policajti ale z podobného činu ju neobvinili. Je nejaký spôsob akým by mohla v tomto prípade zasiahnuť obec?
   Ďakujem

  • #5125
   ZOMOS
   Keymaster

   Dobrý deň,
   obec môže tento typ sporov riešiť s odvolaním sa na § 5 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav.
   Takéto rozhodnutie však má účinok najmä vtedy, ak sa strany dohodnú. Obce mávajú zriadené napr. komisie na ochranu verejného poriadku, ktoré sú poverené riešením susedských sporov. Zvyčajne sa to rieši prerokovaním na obecnom úrade. Obec – ak nemá obecnú políciu – nemá možnosť situáciu účinne riešiť v zmysle tu a teraz.

Ukázať 1 vlákno odpovedí
 • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.