Ukázať 1 vlákno odpovedí
 • Autor
  Príspevky
  • #5071
   Martina
   Účastník (Participant)

   Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako postupovať v prípade, ak overovateľ odmietne zápisnicu podpísať a má voči jej obsahu námietky. A ako postupovať v prípade, ak je takýchto zápisníc za volebné obdobie viac.
   Ďakujem.
   Martina

  • #5072
   predseda ZOMOS
   Keymaster

   Dobrý deň Martina
   S problematikou zápisníc, ktoré nekorešpondujú skutočný priebeh zasadaní zastupiteľstva, sa stretávame pomerne často. Je iba málo samospráv, ktoré akceptujú a aj uvedú pri zverejnení zápisníc pripomienky overovateľa, resp. overovateľov.
   Zápisnica by mala byť vecným opisom diania na schôdzi a spôsob jej zapísania a zverejnenia je možné a aj vhodné upraviť rokovacím poriadkom tej-ktorej obce.
   Avšak musím podotknúť, že zápisnicu, overovateľov a spôsob jej zverejnenia, či prípadných pripomienok neupravuje žiaden zo zákonov, v podmienkach samosprávy, zvlášť zákon o obecnom zriadení.
   Ak by ste sa teda chceli niekde dovolávať spravodlivosti v zmysle diferencií medzi zápisnicou a skutočnosťou. obávam sa, že nemáte kde.
   V praxi slovenských samospráv sa osvedčili tzv. komentované zápisnice, zverejnené napr. na sociálnych sietiach alebo na tlačovinách distribuovaných v obci, ako opis skutočného priebehu diania na zastupiteľstve. Takto viete argumentovať ako to skutočne prebiehalo a svoje tvrdenie podoprieť videozáznamom alebo zvukovou nahrávkou, čo dnes nie je veľkým problémom.
   Zverejnením nahrávky alebo videa neriskujete žiadne porušenie zákona, nakoľko schôdze zastupiteľstva sú zo zákona verejné.
   Povinnosť obcí a miest je zverejňovať uznesenia a nariadenia, ktoré boli prijaté.
   Peter Uhlár

Ukázať 1 vlákno odpovedí
 • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.