Ukázať 2 vlákna odpovedí
 • Autor
  Príspevky
  • #5167
   stromcok
   Účastník (Participant)

   Dobry den,
   je zakonne bez uznesenia o pouzivani motoroveho vozidla (a informovani obcanov, ze cestovne nahrady si nepreplaca) nahrady statutarovi obce preplatit a to v decembri spatne za cely rok?
   Ako najlepsie a ucinne voci tomu zakrocit, nakolko pisomne vyjadrenie je, ze cestovne nahrady boli vyplatene v zmysle zakona?

   Dakujem za reakciu

  • #5172
   ZOMOS
   Keymaster

   Dobrý deň,
   na Vašu otázku neviem kompetentne odpovedať, lebo je v nej primálo informácií. Nárok na cestovné náhrady má starosta v zmysle zákona 253/1994 Z.z. § 6, ktorý odkazuje na zákon o cestovných náhradách a bližšie je možné ich špecifikovať vnútorným predpisom obce. Tie sa ale vzťahujú na cesty, kedy zamestnanec používa verejnú dopravu, prípadne vlastné vozidlo, ak to umožňuje vnútorný predpis. Pre používanie obecného vozidla platia iné pravidlá, nakoľko náklady na jeho prevádzku sú výdavkami obce. Ak máte dosah na hlavného kontrolóra, odporúčam zveriť kontrolu do rúk jemu, aby posúdil na základe akých predpisov boli vyplatené aké prostriedky. Plat starostu obce je totiž určený zákonom a zvýšiť ho môže iba obecné zastupiteľstvo svojím rozhodnutím. Starosta obce nemá nárok na príplatky v zmysle zákonníka práce, či zákona o odmeňovaní zamestnancov verejnej správy.

  • #5264
   stromcok
   Účastník (Participant)

   Dobry den, dakujem za reakciu, nakolko kontrolorka obce nekona, situaciu sme sa rozhodli riesit, jednalo sa o sukromne vozidlo a spatne vyplatenie cestovnych nahrad a to v decembri r.2019 vo vyske 1100,1€ a v januari 2020 vo vyske 472,91€. Sukromne auto na pracovne ucely uznesenim schvalene nebolo, statutarka uz pritom viackrat obcanov a poslancov informovala, ze cestovne nahrady si nepreplaca. Vyjadrenie z OU prislo, ze vyplatenie bolo v ramci zakona a to aj napriek predlozeniu kontroly NKU v obdobnej situacii (kontrolny organ konstatoval porusenie zakona)

Ukázať 2 vlákna odpovedí
 • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.