Dediny chcú spolu bojovať proti starostom samovládcom

Zákony v niektorých slovenských obciach jednoducho nefungujú. Tvrdia to asi štyri desiatky dedinských aktivistov, ktorí vo Vinodole pri Nitre vytvorili občianske združenie. Ich snahou je zmena zákonov o fungovaní obcí tak, aby boli starostovia pri ich porušovaní potrestateľní. Ich šance na úspech sú však minimálne.

Aktivisti sa spájajú proti starostom, ktorí v...

Aktivisti sa spájajú proti starostom, ktorí v ich obciach porušujú zákony. (Ilustračné foto)Autor: SITA

„Existujú desiatky obcí, kde starostovia porušujú zákony bez akýchkoľvek následkov,“ naznačil predseda združenia ZOMOS – Združenie občanov miest a obcí Slovenska Vladimír Špánik. Niektorí starostovia podľa neho v úradoch prednostne zamestnávajú svoju rodinu či zakladajú čierne stavby. Richtár Zemianskej Olče v okrese Komárno sa zas podľa miestnych úspešne vyhýba exekútorovi a pokute 20-tisíc eur a polícia s tým nič nerobí.

Nespokojní občania, zväčša obecní poslanci, vyskúšali už všeličo, často bezvýsledne. Sťažnosti, žaloby. Na internete zakladali vlastné stránky obcí, ktoré sa od tých oficiálnych líšili prívlastkom otvorene.sk. Zoskupenie chce oživiť aj debatu o vzniku takzvaného správneho súdu, ktorý by riešil kauzy v samospráve. Tiež by chceli do zákona doplniť ďalšie spôsoby, ako odvolať starostu. Referendum je podľa Špánika neúčinné. „Ľudia sa starostov boja, a tak má každé referendum nízku účasť.“

Článok bol zverejnený v denníku Pravda tu

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *