Denne sa desaťtisíce obyvateľov zaujímajú o plat svojho starostu

Juraj Ilavský

1. júna 2019 bola spustená webstránka www.platstarostu.sk, na ktorej je možné zistiť platy starostov a primátorov vyše 2000 slovenských obcí a miest. Okrem platu toho vášho starostu/primátora, tu nájdete aj informáciu o rozsahu jeho pracovného úväzku, navýšení platu schváleného poslancami, počte rokov vo funkcii alebo počte obyvateľov. Mnohí starostovia tento projekt, žiaľ, považujú za nechcenú otvorenosť samosprávy, ale obyvateľom obcí a miest poskytuje rýchlu informáciu a možnosť porovnania s inými obcami a mestami. Autorom je Juraj Ilavský. Aj na tomto príklade je vidieť, že aj jeden človek dokáže veľké veci, hoci spoločne toho môžeme dokázať viac. Stačí sa zaujímať, a preto ponúkame informácie o motivácii vzniku, reakciách a budúcnosti tohto skvelého projektu.

 

Prečo vznikla webstránka platstarostu.sk? Aká bola Vaša motivácia?

Na začiatku celého boli minuloročné voľby v obci, kde žijem. Na potešenie množstva ľudí (aj mňa samého) vyhral nový kandidát. Očakával som, že s novým človekom, príde na úrad aj viac transparentnosti, viac snahy ľudí zbližovať, chuť stierať deľbu ľudí na Slovákov – Maďarov, starých obyvateľov a prisťahovalcov, ale hlavne, že sa ukáže od prvého dňa snaha robiť komunálnu politiku otvorene a transparentne.

Samozrejme, alebo radšej bohužiaľ, som sa mýlil. Napriek tomu, že spočiatku som sa aj snažil angažovať a ponúkať riešenia, ako na to, tak všetko bolo síce zo strany starostu vypočuté, ale nič viac.

To ma naštvalo a keď som zo zápisnice zo zasadania zistil, že obec mieni dať 7000 eur na vianočnú výzdobu a pritom sa neriešia iné veci, ktoré sú omnoho dôležitejšie nie pre obec, ani starostu, ale pre ľudí v obci. To bola povestná posledná kvapka a prišlo rozhodnutie, že sa pustím postupne do odhaľovania vecí.

Nechcel som to robiť iba na úrovni jednej obce, ale poňal som to tak celkovo. Celé Slovensko. Približne po novom roku (február) som sa rozhodol, že na začiatku spravím stránku, kde sa ktokoľvek relevantne dozvie výšku platu svojho starostu alebo primátora. Nie formou obligátnej vety ako je v uzneseniach alebo zápisniciach, ale jednoducho v reálnom čísle. Tomu rozumie každý. Navyše niektoré obce nemajú vôbec ani webstránku, iné porušujú zákon tým, že nezverejňujú zápisnice a uznesenia zo zasadaní a pod., a v neposlednom rade máme na Slovensku veľa ľudí síce pracovitých a poctivých, ale povedzme si jednoduchších, hlavne v spleti zákonov, a práve takýmto je stránka určená. Ďalšie dôvody: https://platstarostu.sk/preco-to-robime.php

Aká je priemerná návštevnosť, alebo najvyššia denná návštevnosť?

Keďže som tak trochu očakával, že záujem bude i tak musím priznať, že ma prekvapil. Stránku som spustil 1.júna niekedy okolo obeda a navyše to bola sobota a Deň detí, takže som nečakal zázraky. Nakoľko som stránku zverejnil len cez sociálnu sieť FB, tak počas prvého dňa na ňu prišlo cez 3400 ľudí. Následne s počtom zdieľaní rástla aj denná návštevnosť. Dnes sa pohybuje radovo okolo 25000 ľudí denne a stále tento počet rastie. Samozrejme treba počítať s poklesmi cez víkendy, ale to je normálne. Ani ja sám nechcem, aby ľudia trávili víkendy na mojej stránke. To nech radšej ten čas venujú rodine, deťom, známym, prípadne výletom a pod.  Návštevnosť v číslach: https://platstarostu.sk/navstevnost.php

Ako dlho trval zber dát a príprava pred zverejnením? Aké sú doterajšie náklady?

So samotným zberom prvých dát som začal niekedy koncom februára a vlastne v tom pokračujem dodnes. Keď som schému ako si webstránku predstavujem konzultoval s Radom Nitkom zo spoločnosti CVERNA.sk, ktorá stála za webdizajnom a štruktúrou webstránky, musím priznať, že som povedal: Stránku spustím keď bude naplnených 30%, následne som to posunul na 40% a teraz máme pokorených 2050 miest a obcí čo je cez 70%. Rovnako veľká vďaka patrí všetkým, ktorí aj svojim zdieľaním stránky na sociálnej sieti vyvinuli tlak na starostov a v priebehu jedného dňa som zrazu dostal 200 odpovedí aj z obcí, ktoré neodpovedali na infožiadosť od februára. Takže aj tu sa potvrdilo, že sa ako jednotlivec môžete o niečo snažiť, ale reálny výsledok dosiahnete iba ako skupina. A za to všetkým ešte raz ďakujem.

Aké prekážky stáli alebo stoja v ceste k naplneniu databázy na 100%?

Osobne si nemyslím, že sa podarí naplniť stav webstránky na 100%. To je asi utópia, keďže veľa obcí nemá ani email. Tam sa potom rapídne dvíha náročnosť a aj financie na zistenie skutkového stavu. Vítam, že teraz už aj samotní návštevníci stránky mi posielajú email, kde mi píšu meno a plat starostu v niektorej z obcí, ktoré nie sú pokryté, ale keďže sa chcem vyhýbať publikovaniu neoverených informácií, tak sa každému snažím odpovedať v zmysle, že potrebujem buď súbor so zápisnicou alebo uznesenie a pod. Až vtedy sa môže takáto informácia objaviť na stránke. Napriek tomu sa objavilo niekoľko chybičiek, ale tie som hneď opravil, keďže ma ľudia na to upozornili. Myslím, že každý dokáže pochopiť, to množstvo informácií s ktorými som sa stretával hlavne v začiatkoch pri prvotnom napĺňaní obsahu.

Zaznamenali ste pozitívne ohlasy od obyvateľov? Boli aj negatívne reakcie?

Určite. Väčšina ohlasov je pozitívnych a skôr ten opačný pohľad smeruje na starostov. Nájdu sa však aj takí, ktorí sú proti zverejňovaniu a aj takí, ktorým je to asi jedno.

Denne mi volá v priemere okolo 20-30 starostov a pod., chcú vedieť prečo to robím… Zlé na tom všetkom je to, že sa odvolávajú na GDPR a ochranu osobných údajov, pričom sa bránia tým, že im to poradila osoba zodpovedná za GDPR. Osobne poznám pár ľudí, ktorí sa venujú tejto problematike a neverím, že by niečo také poradili niektorému zo starostov, pretože by v podstate porušovali zákon oni sami a to by šli sami proti sebe. Skôr si myslím, že je za tým práve neochota tieto informácie zverejniť.

A áno, bolo niekoľko rozhorčených telefonátov, nadávok, a aj rôznych náznakov, že mi pošlú niekoho domov, aby mi vysvetlil jeho plat a pod. Zatiaľ tieto veci beriem s rezervou. Verím, že sa to mnohým starostom nepáči čo robím, ale bohužiaľ… ak šli do komunálnej politiky s tým, že je to služba občanom a obci, tak sa nemajú za čo hanbiť. Naopak ak si z toho chcú spraviť biznis pre seba, tak majú smolu.

Myslíte si, že sa obyvatelia dostatočne zaujímajú o svoju samosprávu?

Je to komplikovaná otázka. Odpoviem tak, že z mojich skúseností sa o dianie v samospráve viac zaujímajú obyvatelia väčších obcí a miest. Je to aj pochopiteľné, keďže je pravdepodobné, že sa všetci navzájom nepoznajú. Malé obce to majú ťažšie. Tam je každý každému sused, ak nie rodina. Tam si povedia, veď Fero, Mišo, Jano by na mne nezarábal… a väčšinou sa mýlia. Bohužiaľ.

Toľko investovanej energie a zdrojov si zaslúžia ďalšie plány. Ako by to malo ďalej pokračovať?

Projektu, či mi niekto verí alebo nie, som venoval veľmi veľa energie a taktiež vlastných financií. Len pre zaujímavosť, robil som na tom po nociach 7 dní v týždni od februára do 1.júna. Ja sám mám rodinu, 2 malé deti (1 a 6 r.), ale hlavne skvelú manželku, pre ktorú boli niektoré chvíle naozaj ťažké. Dnes po spustení projektu mám pred ňou „zakázané“ pár dní hovoriť o projekte. Ale chápem ju a určite aj ona mňa, ale naozaj to počas toho obdobia nemala so mnou ľahké.

A čo sa týka finančnej náročnosti, tak projekt k dnešnému dňu zhltol cez 4000 eur a nie to zďaleka koniec. Všetko som doteraz financoval sám, ale teraz som v stave, kedy zvažujem čo ďalej. Treba je ešte do infraštruktúry webstránky približne 2-3 tisíc, nakoľko trvám na tom, že stránka musí byť veľmi rýchla, výkonná a nadimenzovaná tak aby zvládla aj 50 tisíc návštev. Rovnako sú dôležité aj zabezpečenia údajov a ochrana proti útokom. A to už je nad sily jedného človeka. V tejto chvíli projekt stojí pred možnosťou, že to neutiahne a jednoducho skolabuje alebo sa podarí nájsť či už reklamného alebo strategického partnera a zabezpečíme tak navýšenie kapacity a zdrojov. To by bol určite lepší variant aj s ohľadom vízií do budúcnosti.

Čo sa týka ďalších plánov, mám už v hlave jeden nový obrovský projekt skrz celé Slovensko. Význam pripravovaného projektu je v tom, že konečným príjemcom budú deti. Deti „možno“ v každej obci na Slovensku. Píšem „možno“ len preto, že to bude predovšetkým záležať od ich starostu alebo starostky. Od ich empatie a hlavne vystúpenia zo svojej komfortnej zóny a pozrieť sa na veci s nadhľadom. Musím sa priznať, že som o tomto projekte hovoril s niekoľkými starostami a všetci boli nadšení. Dúfam, že im to ostane aj do prípadného spustenia projektu. Bohužiaľ cesta k nemu vedie stále cez portál Platstarostu.sk, ktorý je na tom tak, ako som spomínal.

Verím, že sa ľudia ešte zmobilizujú a spoločne dokážeme veľké veci.

.

Rozhovor priniesla Petra Kosíková

2 komentárov
 1. Radovan Geci hovorí:

  Dobry den,
  starosta obce KALUZA, okres Michalovce, KSK mate neaktualny udaj, je tam novy zastupujuci starosta, povodna p, Macejkova Jana uz nie je starostka.

  akym sposobom si aktualizujete udaje?

  dakujem za reakciu
  Radovan Geci.

  Odpovedať
  • Petra Kosíková hovorí:

   Dobry den pan Geci,
   stranka platstarostu.sk nepatri nasmu OZ a ani sa na jej chode ziadnym sposobom nepodielame. Priniesli sme len informaciu o jej existencii a fungovani. Ak chcete poskytnut prevadzkovatelovi spravne informacie, obratte sa na kontakty uvedene na tej stranke.
   Vdaka za spravu

   Petra Kosíková

   Odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *