Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Media / Odstupné dosluhujúcim starostom potrápi obecné rozpočty

Odstupné dosluhujúcim starostom potrápi obecné rozpočty

Hlavne v menších obciach, kde došlo po voľbách k zmene na poste starostu budú riešiť problém s vyplatením odstupného dosluhujúcim starostom. Odstupné vo výške jedného až piatich mesačných platov, podľa dĺžky funkčného obdobia bude pre obecné rozpočty záťažou.

Nárok na odchodné vyplýva zo zákona a patrí podľa zákona osobám, ktoré plnili výkon verejnej funkcie. Obce musia starostom a primátorom, ktorí vo voľbách svoj mandát neobhájili, vyplatiť odstupné vo výške vo výške jedného až piatichpôvodných platov. Obec Pstriná ma 55 obyvateľov a ročne hospodári s približne s rozpočtom 7 tisíc eur. Odchádzajúcej starostke bude samospráva musieť vyplatiť zhruba 1200 eur.

„S vyplatením odstupného to nevidím veľmi dobre. Obec nemá dostatok finančných prostriedkov. Neviem ako sa dohodneme, ale zrejme to bude len formou splátok,“ skonštatovala starostka Valéria Žumárová. Obdobná situácia vznikla aj v obci Soboš. Z 18 tisíc eurového rozpočtu budú musieť starostke zaplatiť približne 3 tisíc eur.

„Tieto prostriedky sa možno nájdu na ďalší rok. Jednoznačne si odstupné budem žiadať, už ako sa k tomu postaví nastávajúca starostka. Verím, že sa dohodneme,“ hovorí starostka Ľubica Vaňková. Obec Miroľa má ročný rozpočet približne 10 tisíc eur. Starostovi musí obec vyplatiť 1500 eur.

„Nemáme ani na výplaty, nie to ešte na odstupné. Máme krátený rozpočet. Som zásadne proti vyplácaniu odstupného, ale keď je to nárok zo zákona, tak prečo by nie,“ skonštatoval starosta Jozef Kostelník

 
Príslušný zákon nevyplatenie ako aj termín vyplatenia odstupného nerieši.
„Môžeme sa len domnievať ako by sa postupovalo v prípade nejakého sporu. Analogicky s usmerneniami zákonníka práce. Obec vystupuje v tejto pozícii ako zamestnávateľ. Je dosť možné predpokladať, že nevyplatenie odstupného by bol civilnoprávny záväzok obce. Nový štatutár, či starosta by mohol čeliť aj trestnému oznámeniu za nevyplatenie odstupného,“  hovorí právnik Slavomír Trnkócy. Ako najlepšie riešenie vidí dohodu. „Odporúčal by som novým starostom pokúsiť sa dohodnúť s odstupujúcim starostom ak majú problém s finančnými prostriedkami na odstupné. Iniciovať by tak mohli rokovanie ohľadom splátkového kalendára, alebo možného odkladu platby,“ dodal Trnkócy.
 
Zrušenie vysokého odstupného starostom je aj jednou z prvých iniciatív mimovládky - Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS). „Ide o nehospodárne aj keď zákonné rozhodnutie. Náš návrh je to jednoznačne zrušiť. Zákon 253 z roku 1994 hovorí, že im toto odstupné prislúcha. Považujeme to ale za veľmi zlé rozhodnutie štátu,“ povedal predseda ZOMOS Vladimír Špánik.
 
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny plánuje v budúcom roku legislatívnu zmenu. „Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje zmenu tohto zákona, ktorá by od leta budúceho roku primeranejšie nastavila platy, odmeny aj odstupné starostov. V porovnaní so súčasnosťou by došlo k zníženiu platov i odstupného a k zrušeniu odmien. Takisto by sa vypustilo ustanovenie, ktoré dnes umožňuje vyplatenie odstupného a ďalších finančných nárokov po starostovi, ktorý zomrel, jeho najbližším príbuzným. Nový zákon by pomohol zamedziť ďalšiemu zadlžovaniu miestnej samosprávy. uviedla hovorkyňa ministerstva Slavomíra Sélešová. Zatiaľ je zákon iba v štádiu legislatívnych príprav, či naozaj vstúpi do platnosti závisí od koaličných rokovaní a samozrejme od rozhodnutia Vlády a Národnej rady SR.
 
 

 Autor: -i.v.-

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk

 

Aktuálne bez kritérií vyhľadávania. Pridajte ich, viď. záložka (tab) 'kritériá'.

Akcie dokumentu

Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
« Apríl 2018 »
Apríl
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30