Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Media

Media

(4. januára 2011) Niektorí novozvolení funkcionári miest a obcí nemajú ani základné vzdelanie. Nájdu sa dokonca aj takí, ktorí majú problém s čítaním. Súčasné zákony neurčujú žiadny stupeň kvalifikácie, čo chce ZMOS zmeniť a sprísniť. Téme sa venuje Jana Pospíšilová

Starostovia bez vzdelania a bezzubá legislatíva

.

Redaktorka:
Na starostu môže kandidovať každý. Musí mať však v obci trvalý pobyt, najmenej dvadsaťpäť rokov a nesmie byť vo výkone trestu odňatia slobody alebo pozbavený spôsobilosti na právne úkony. Akákoľvek podmienka kvalifikačného predpokladu v zákone chýba. Dopĺňa komunálny právnik a politik Vladimír Pirošík.

Vladimír Pirošík, komunálny právnik a politik:
Do budúcna by bolo žiadúce, aby sa zmenil zákon, kedy by sa na výkon starostovskej funkcie vyžadovalo, povedzme rovnako ako je to v prípade hlavného kontrolóra obce, to úplné stredoškolské vzdelanie.

Redaktorka:
Pritvrdenie požiadaviek na kvalifikáciu verejných funkcionárov avizuje ZMOS. Podľa jeho hovorcu Michala Kaliňáka si treba uvedomiť, že primátor či starosta je štatutárom svojej samosprávy, čo znamená jeho neprenosnú zodpovednosť za mnohé rozhodnutia.


Michal Kaliňák, hovorca ZMOS:
Nakoľko mestá a obce disponujú tisíckami rôznych kompetencií, práve znalosť problematiky a kvalitné vzdelanie sú veľmi dôležité predpoklady pre správne rozhodnutia, ktoré nebudú predmetom žiadnych trestno-právnych ani iných konaní.
Redaktorka:
Viacerým starostom chýba adekvátne vzdelanie. Niektorí majú problém aj s čítaním. Flagrantným príkladom je aj rómsky starosta Richnavy Vladimír Pokuta, ktorý vzbudil pozornosť už na prvom zastupiteľstve. Pripájame časť záznamu verejne dostupného na internete.
Vladimír Pokuta, starosta obce Richnava:
Budem si vykonávať svoje funkcie starostu, úplňovať a podľa svoju najlepšia vedomia a svedomia. Tak priznávam.

Redaktorka:
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák však prípadnú zmenu zákona, aby starostovia museli dosiahnuť určitý stupeň vzdelania, rozhodne nevníma ako diskrimináciu.

Miroslav Pollák, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity:
Keď človek musí spĺňať nejaké kritériá na to, aby viedol auto, tak mal by spĺňať nejaké kritériá aj na to, keď má viest obec, respektíve mesto. Také prirodzené požiadavky ako základné vzdelanie. Starosta by nemal byť úplne vedený a ovplyvňovaný niekým tretím tak, že vlastne ani nevie, že čo úplne svojprávne robí.

Redaktorka:
Podľa Tomáša Bezáka z katedry politológie Univerzity Komenského je problém, že väčšina voličov neprikladá komunálnym voľbám veľkú dôležitosť.

Tomáš Bezák, katedra politológie UK v Bratislave:
Môžu rozhodnúť koncentrované a špecificky motivované skupiny voličov. Bohužiaľ, nie vždy je možné celkom vylúčiť aj nezákonné manipulácie voličov.

Redaktorka:
Ak by voliči v hociktorej obci uvažovali o zmene, ostáva im jediná možnosť - referendum za odvolanie starostu.

Moderátor:
Odchádzajúci primátori a starostovia dvanástich miest a obcí ešte stále nevymenovali svojich nástupcov. Podľa zákona tak mali urobiť do tridsiatich dní od volieb, teda najneskôr do 27. decembra. Za porušenie nariadenia im však nehrozia žiadne sankcie a termín sa automaticky posunie. Zástupcom miest a obcí sa to nepáči, hovoria o bezzubom zákone. Chcú preto podať trestné oznámenie. Pokračuje Elena Jančušková.

Redaktorka:
Podľa zistení Združenia občanov miest a obcí Slovenska si povinnosť zvolať ustanovujúce zastupiteľstvo v stanovenom čase nesplnili odchádzajúci primátori troch miest - Zlaté Moravce, Sobrance a Trebišov, a starostovia deviatich obcí - Dunajská Lužná, Veľká Lomnica, Oščadnica, Nová Bystrica, Priechod, Šarišské Michaľany, Hatalov, Malčice a Slovenská Ľupča. Jedine v poslednej menovanej obci je podľa predsedu združenia Vladimíra Špánika omeškanie vymenovania nového starostu oprávnené, pretože pôvodný starosta vo voľbách nekandidoval. Postupy odchádzajúcich starostov a primátorov ďalších spomínaných obcí sú podľa neho v rozpore so zákonom.

Vladimír Špánik, predseda ZOMOS:
Tieto postupy nasvedčujú tomu, že niečo za tým môže byť skryté a minimálne ten nárok na päťmesačné odstupné, pokiaľ teda nevyslovíme podozrenie, že sa tam môžu robiť aj iné činnosti, až po zakrývanie nejakej nekalej činnosti.

Redaktorka:
Situáciu chápe podobne aj Združenie miest a obcí Slovenska. Hovorca Michal Kaliňák.

Michal Kaliňák, hovorca ZMOS:
To teraz vnímame ako neférovosť, prípadne ako špekuláciu.

Redaktorka:
Združenie občanov miest a obcí chce podať podnet na prešetrenie generálnej prokuratúre. Chcú iniciovať aj novelu zákona o obecnom zriadení. Za ministerstvo vnútra reaguje hovorkyňa Lucia Garajová.

Lucia Garajová, hovorkyňa MV SR:
Pokiaľ by vznikol nejaký návrh, sme otvorení diskusii a budeme naň reagovať.

Redaktorka:
Združeniu sa takisto nepozdáva termín komunálnych volieb. Ak by boli napríklad začiatkom, októbra, výmena starostov by nepripadla na takýto, podľa Vladimíra Špánika, nešťastný termín a niektoré mestá a obce by podľa neho nemuseli byť v rozpočtovom provizóriu. Lucia Garajová z ministerstva vnútra.

Lucia Garajová, hovorkyňa MV SR:
Podľa zákona, predseda Národnej rady Slovenskej republiky voľby vyhlasuje v posledných štrnástich dňoch volebného obdobia orgánov samosprávy. Ministerstvo vnútra bude nad prípadným predĺžením tejto lehoty štrnásť dní uvažovať napríklad na tridsať dní, čím by sa vytvoril dlhší časový priestor pre možnosť vyhlásenia volieb na skorší termín.

Redaktorka:
Ministerstvo bude so zástupcami združenia o návrhoch rokovať na budúci týždeň.

Médium: Slovenský rozhlas/Rádiožurnál

Redaktor: Jana Pospíšilová


 
 
Media
(4. januára 2011) Niektorí novozvolení funkcionári miest a obcí nemajú ani základné vzdelanie. Nájdu sa dokonca aj takí, ktorí majú problém s čítaním. Súčasné zákony neurčujú žiadny stupeň kvalifikácie, čo chce ZMOS zmeniť a sprísniť. Téme sa venuje Jana Pospíšilová
2.9.2010 Vzniklo Združenie občanov miest a obcí Slovenska. (ZOMOS)
Symbolicky, v deň výročia prijatia Ústavy Slovenskej republiky, sa v obci Vinodol konalo 1. valné zhromaždenie Združenia občanov Slovenska miest a obcí Slovenska (ZOMOS).
Zrušením odstupného starostov možno ušetriť 10 miliónov eur
BRATISLAVA. Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) žiada poslancov, aby zrušili odstupné pre starostov a primátorov, ktorí nebudú zvolení v novembrových komunálnych voľbách. Podľa ZOMOSU by tak samosprávy mohli ušetriť až 10 miliónov eur a kompenzovať si tak výpadok podielových daní

Akcie dokumentu

zahrnuté do:
Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
« Február 2018 »
Február
PoUtStŠtPiaSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728